Ev Alırken Dikkat! Tapu İptal Davası İle Parasını Ödeyerek Aldığınız Tapulu Eviniz Elden Gidebilir

Ev alan, ev sahibi olan ve konut almak isteyen milyonlarca kişiyi ilgilendiren emsal karar Yargıtay tarafından açıklandı. Tapu iptal davası ile arsa sahibi itiraz ederse evinizden olabilirsiniz!

Emlak Haberleri 21.02.2022 - 11:05 21.02.2022 - 11:05 Gülcan Özer

Ülkemizde konut satış rakamları her geçen gün artmaya devam ederken tapu işlemleri üzerinden yürütülen davalarda çok konuşulacak kararlara da imza atılabiliyor. Söz konusu bu olaylardan biri de İstanbul'da yaşandı. 2 Milyon 800 bin liralık ödeme yaparak ev sahibi olan vatandaş hem 2 evini kaybetti hem de tapusu iptal oldu. 

Vatandaşın bir üst mahkemeye taşıdığı kararı Yargıtay'da onadı. Böylelikle vatandaş parasını ödeyerek satın aldığı evini ve tapusunu resmen kaybetmiş oldu. Konu son dönemde artan kentsel dönüşüm projeleri ve sıfır konut projeleri üzerinden ev sahibi olmak isteyen kişileri tedirgin ederken tapu iptal davası konusunu da bir kere daha gündeme taşıdı. 

TAPU İPTAL DAVASI NEDİR, NEDEN, NASIL AÇILIR?

Günümüzde en çok mahkemeye başvuru yapılmasına neden olan konulardan biri de tapu iptal davası olarak öne çıkmaktadır. Tapu iptal davası ya da bilinen diğer ismi ile tapu tescil davası kanuna aykırı, usulsüz veya yolsuz düzenlendiği iddia edilen tapu kaydının hukuka uygun hale getirilmesi amacı ile açılan davalardır. Taşınmazın adres olarak bağlı olduğu mahkeme tarafından açılır. Konu hakkında yetkili olan mahkemeler Asliye Hukuk Mahkemesi 'dir. 

tapu-iptal-davası-ana-manşet

Tapu iptal davasını satış işleminde menfaati olan herkes açma hakkına sahiptir. Arsa sahipleri 24 sene sonunda açmış oldukları tapu iptal davası ile 24 daireli binanın yıkılmasını sağladı. 

TAPU İPTAL DAVASI İLE YARGITAY EMSAL KARAR VERDİ, KARARI ONADI! 

PARASINI ÖDEDİĞİ EVİ ELİNDEN GİTTİ, 2 MİLYON 800 BİN LİRA PARASI BUHAR OLUP UÇTU! 

Olaya konu olan olay Florya'da yaşandı. Florya'da müteahhitten ev alan herkesin başına gelebilecek olayda 1985 yılında 3 arsa sahibi müteahhitle kat karşılığı arsa satış sözleşmesi imzaladı. Kat karşılığı sözleşmesi ile inşaat yapıldı. İnşaatın tamamlanmasının ardından vatandaşlar evleri almaya başladı. 25 sene sonra tapudan gelen yazı ile arsa sahipleri tapu iptal davası açtı. İskanı olmadığı gerekçesi ile binaya açılan davada mahkeme tapu iptalini onayladı. Müteahhitten ev alan kişilerin de sorumlu olduğunu belirten mahkeme tapuları iptal ederken arsa sahipleri binayı yıktı. Vatandaş hem evinden hem parasından olurken Yargıtay kararı onadı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@