Ev Alırken Kazanmak, Zarar Etmemek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Yapılan yatırımlar arasında en önemlilerinden biride ev almaktır. Peki, doğru konut yatırımı nasıl yapılır, ev alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

YATIRIM REHBERİ 11.02.2019 - 13:03 15.07.2021 - 00:17 Emlak 365

Yapılan yatırımlar arasında en önemlilerinden biride ev almaktır. Peki, doğru konut yatırımı nasıl yapılır, ev alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Gayrimenkul sektöründe şu anda özellikle de elinde nakit para birikimi olan kişiler için büyük bir yatırım fırsatı bulunuyor. Bilindiği üzere inşaat sektöründe arz arttıkça konut fiyatlarında da yukarı yönlü hareketlenme sürüyor. Nüfusun artış hızı ve büyük şehirlere yaşanan göç şehirlerdeki konut taleplerini dolayısı ile konut fiyatlarını da etkiliyor. Konuta Talep Artacak, Fiyatlar YükselecekSon dönemde yaşanan ekonomik kriz ve yükselen konut kredisi faiz oranları konuta olan talebin düşmesine neden olmuştu. Ancak son 1 ayda yaşanan konut kredisi faiz oranlarındaki düşüş ve yeni konut kampanyaları talepte ivmelenmeye neden oldu. Yine inşaat sektörünün yurt dışında düzenlediği fuarlara gurbetçilerin ve yabancıların yoğun ilgisi sürüyor. Bu fuarlarda mevcut konut stoklarının tüketilmesi ile de konut fiyatlarında artış yaşanması bekleniyor. Çünkü yükselen inşaat maliyetleri nedeni ile yeni üretilen konutların satış fiyatlarının oldukça artacağı daha önce konut üreten firmalar tarafından sıklıkla dile getirilmişti. Emsal Konut Fiyatlarını İnceleyin, Pazarlık Yapmadan Ev AlmayınKonut alırken dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biride konut fiyatıdır. Satın almak istediğiniz konutun fiyatını çevrede bulunan emsal daireler ile mutlaka kıyaslayın. Çok ucuz fiyatlı satılan konutlara şüphe ile yaklaşın. İskanı olup olmadığını, binanın sorunlu olup olmadığını mutlaka araştırın. Kelepir daire fırsatlarını kovalayın ve özellikle de nakite sıkışan kişiler tarafından ucuza satılan evlere yönelin. Alım fırsatlarını değerlendirin ancak yine de mutlaka pazarlık etmeyi unutmayın. "Pazarlık sünnetir" lafını unutmayın ve her satıcının konut fiyatının üzerine pazarlık payı eklediğini unutmayın. Genç ve Merkezi Binaları Tercih EdinKonut alırken ilerisi için avantaj elde etmek için mümkün olduğunca genç binaları tercih edin. Yine binanın konumu konusunda da seçici davranın. Merkezi lokasyona yakın olan ya da yakın zamanda etrafında metro, yeni konut projeleri ve millet bahçeleri gibi önemli projelerin yapılma ihtimali bulunan lokasyonları tercih edin. Gelişen bölgelerde konut fiyatları son derece yüksek olduğu için konut yatırımından daha yüksek kazanç elde etmek için gelişmekte olan bölgelere ağırlık verin. Haber Kaynağı: Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@