Ev Alırken Tapu Masrafı Ne Kadar?

Ev satın almak isteyen kişilerin merak ettikleri konuların başında tapu masrafları yer almaktadır. Taşınma masrafları arasında en yüksek kalemlerden biri olan tapu masrafı ne kadar?

Emlak Haberleri 24.05.2018 - 19:00 15.07.2021 - 00:21 Serhat Karaman

Ev satın almak isteyen kişilerin merak ettikleri konuların başında tapu masrafları yer almaktadır. Taşınma masrafları arasında en yüksek kalemlerden biri olan tapu masrafı ne kadar?

Tapu Devri Nasıl Yapılır?Ülkemizdeki tüm taşınmazların resmi satışları Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından tapu sicil kütüğüne işlenerek gerçekleştirilmektedir. Ev satışı için anlaşan taraflar ilk olarak tapudan randevu alarak süreci başlatır. Ardından ev satışı için gerekli belgeler temin edilerek taraflar randevu gününde hazır bulunarak tapu devri için imza atarlar ve satış tamamlanır.Ancak imza atılmadan önce taraflar tapu harcı ödemesi yapmalıdır. Tapu masrafı olarak ta anılan tapu harcı tutarı normalde beyan edilen satış fiyatı üzerinden binde 20 olarak tahsil edilmektedir. Ancak tapu harcı indirimi kararı alınarak bu tutar binde 15 seviyesine çekilmiştir. Konut satışlarını hızlandırmak amacı ile yapılan tapu harcı indirimi 2018 kampanyası 6 ay boyunca geçerli olmak üzere düzenlenmiş olup 30 Kasım 2018 itibari ile sona erecek.200 bin liralık konut satın alan kişiler tapu masrafı olarak indirimli tapu harcı oranları üzerinden 3 bin lira olmak üzere toplamda 6 bin lira tapu masrafı ödemesi yapmaktadır. İndirim bittikten sonra alınan konutlarda ise alıcı taraf 4 bin lira ve satıcı taraf 4 bin lira olmak üzere toplamda 8 bin lira tapu masrafı ödenmektedir. Buna ek olarak tapu döner sermaye ücreti olarak ta 103,50 lira alınmaktadır.Tapuda Satış Bedelinin Düzeltilmesi Tapu devir işlemi yapılırken ödenecek olan tapu masrafları tutarlarını düşürmek için pek çok kişi satış bedelini düşük göstermeyi tercih etmektedir. Bu durum Maliye Bakanlığı tarafından tespit edilmekte ve ardından tapu satış bedelini az gösterme cezası kesilmektedir. Bu nedenle kişinin kendiliğinden tapu satış bedelinin düzeltilmesi başvurusunda bulunarak aradaki tapu harcı farkını ödemesi durumunda cezadan kurtulmasına izin verilmektedir. Kaynak: emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@