Ev Alırken Tapu Masrafları Ne Kadar Tutuyor?

Ev alırken ödenen masraflardan biride tapu harcı tutarıdır. Peki, ev alırken tapu masrafı ne kadar tutar, kim öder, tapu masrafı nasıl hesaplanır?

Emlak Terimleri 28.07.2018 - 10:30 15.07.2021 - 00:20 Emlak 365

Ev alırken ödenen masraflardan biride tapu harcı tutarıdır. Peki, ev alırken tapu masrafı ne kadar tutar, kim öder, tapu masrafı nasıl hesaplanır?

Ev satın alırken ödenen masraflardan biride tapu masrafıdır. Satın alınan evin değerine göre belirlenen tapu harcı için ödemeler söz konusu taşınmazın devrinden önce Tapu Dairesi tarafından hesaplanarak tahsil edilmektedir. Ev Alırken Tapu Masrafı Nasıl Hesaplanır?Ev alırken tapu masrafı hesaplaması satışa konu olan taşınmazın değeri üzerinden yapılmaktadır. Burada temel alınan tutar vatandaşların beyanıdır. Tapu harcı beyan edilen taşınmaz satış değeri üzerinden binde 20 olarak hesaplanmaktadır. Bu oranda tahakkuk eden tutar ayrı ayrı hem taşınmazı satan kişiden hem de taşınmazı alan kişiden tahsi edilir. Yani 200 bin liralık bir konut satışı için konutu satan kişiden 4 bin lira ve konutu satın alan kişiden 4 bin lira olmak üzere toplamda 8 bin lira tahsil edilmesi gerekmektedir. Ancak konut satışını gerçekleştiren tarafların anlaşmaları halinde bu tutarı tek bir tarafın ödemesi de mümkündür. Yani devlet için önemli olan bu 8 bin liralık tapu harcı tahsilatını yapmaktır. Bu ödemeyi alıcı ya da satıcı tarafından yapılması yasal bir zorunluluk değildir. Tapu Harcı İndirimi Ne Zaman Bitecek Konut satışlarını arttırmak amacı ile Mayıs ayında başlatılan tapu harcı indirimi 31 Ekim 2018 tarihinde sona erecek olup bu tarihe kadar alınan taşınmazlar için tapu harcı hesaplaması taşınmazı satan taraftan yüzde 1 ve alan taraftan yüzde 1 olmak üzere toplamda yüzde 2 olarak tahsil edilmektedir. Yani yukarıda ki örnekte yer alan 200 bin liralık taşınmaz 31 Ekim 2018 tarihine kadar satın alınırsa bu durumda ödenecek olan tapu harcı 2'şer bin liradan toplam 4 bin lira olarak hesaplanmaktadır. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@