Ev Alma Dönemi Bitiyor, Artık Ev Fonu Alma Dönemi Başlıyor!

Her geçen gün artan konut fiyatları ve yükselen konut kredisi faiz oranları nedeni ile ev sahibi olmak imkansız hale gelmeye devam ediyor.

Emlak Haberleri 19.08.2018 - 09:00 15.07.2021 - 00:20 Emlak 365

Her geçen gün artan konut fiyatları ve yükselen konut kredisi faiz oranları nedeni ile ev sahibi olmak imkansız hale gelmeye devam ediyor.

Durum böyle olunca devreye giren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı yeni bir sistem üzerinde çalışmalara başladı. Yeni sistemde varlık havuzu oluşturulacak ve sıfır konutlar bu sistem üzerinden satışa sunulacak. Gayrimenkuller fona dönüştürülecek ve fon olarak satılacak. Yani bundan sonra yeni sistemde 3+1 olarak satılan bir daireden sadece bir oda alabilecek ya da bu konutu paranız buna yettiği için 2+1 olarak satın alabileceksiniz! Yani artık ev satın almayacak, ev fonu satın alacaksınız. Değer Artışı Üzerinden Pay Sahibi Olunacak Emlak Bankası üzerinden kamu destekli olarak kurulması planlanan bu yeni sistemde tek bir ev aynı anda 5 kişiye bile satılabilecek. Ardından evin değer artışı üzerinden bu kişilere pay ödemesi yapılacak.Kişi satın aldığı bölümün borcunu bitirdikten sonra bir daha pay alarak dilerse evin tümünü satın alma hakkına da sahip olacak. Yani parçalar halinde bir evi satın alabileceksiniz. Sistem sıfır konutlarda oluşan yapı stokunu sona erdirmek için hayata geçirilirken konu hakkında açıklamada bulunan Omurga Portföy Genel Müdür Yardımcısı Aybek Sel, “En iyi çözüm stokları sermaye piyasasına kazandırmak.Bugün tek başına gidip bir ev alamayan vatandaş bu yolla hisse alacak. Mesela 5 kişi 1 evin sahibi olarak. Sonra değer artışından payını alacak. Bu hem yerli hem de yabancı yatırımcı için de önemli bir araç olur. Kamunun işin başında olması da bu yapıyı güçlü kılar” dedi.Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@