Ev Almak İçin 80 Bin Lira Biriktirene 20 Bin Lirada Devlet Verecek!

Ev satın almak isteyen kişiler yükselen konut kredisi faiz oranları nedeni ile mağdur olurken para biriktirerek ev satın almak çok daha mantıklı bir hale geldi.

Emlak Haberleri 05.09.2018 - 12:34 15.07.2021 - 00:20 Serhat Karaman

Ev satın almak isteyen kişiler yükselen konut kredisi faiz oranları nedeni ile mağdur olurken para biriktirerek ev satın almak çok daha mantıklı bir hale geldi.

Özellikle de devlet destekli konut hesabı uzun vadede ev sahibi olmayı planlayan kişilere hitap ediyor. Bankada birikim yapılarak ev sahibi olunmasını teşvik etmek amacı ile start verilen devlet destekli konut hesabı için başvuru sayısı her geçen gün artmayı sürdürürken hesaplarda biriken para miktarı da yükseliyor. Ev Alana 20 Bin Lira Devlet Desteği Veriliyor Vatandaşın ev sahibi olmasını teşvik etmek amacı ile başlatılan konut hesabı uygulaması yaygınlaşmaya devam ediyor. Ancak henüz devletin istediği rakam yakalanabilmiş değil. Verilen destek tutarının arttırılmasına rağmen şu ana kadar bankada konut hesabı açan kişi sayısı 13 bin olarak açıklandı. Bu kişilerin açmış oldukları konut hesaplarında ise 81 milyon liralık birikim toplandı. Aranılan şartları taşıyan kişilere devlet 5 sene banka hesaplarında 80 bin lira biriktirmeleri durumunda ev satın alırken 20 bin lira konut alım desteği sağlayacak. Yani 80 bin lira biriktiren kişilerin parası 100 bin lira olarak ödenecek. Konut Hesabı Nedir?Türk Lirası cinsinden konut sahibi olmak isteyen kişilerin birikim yapmalarını sağlamak amacı ile açılan özel banka hesaplarıdır. Vadeli konut hesabı ve vadesiz konut hesabı olmak üzere 2 farklı şekilde açılabilmektedir. Açılan hesaplara aylık ya da 3 aylık periyodlar dahilinde düzenli bir şekilde para yatırılarak birikim yapılması amaçlanıyor. Bu şekilde para biriktiren kişilere devlet biriktirdikleri paranın yüzde 25'i oranında teşvik ödemesi yapıyor. Şu anda uygulanan en üst sınır 20 bin lira. Yani en fazla 20 bin liraya kadar devlet katkısı ödeniyor. Ancak bu tutar her sene güncellendiği için artış gösteriyor. Konut hesabı açan / olan bankalar üzerinden başvuruda bulunulması yeterli oluyor. Konut Hesabı Başvuru Şartları Nelerdir, Konut Hesabı Şartları 2018 Ziraat Bankası tarafından açıklanan şartlar şu şekilde sıralanıyor;07.04.2015 itibariyle tamamı kendi adına kayıtlı bir konut sahibi olmayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları,Konut satın almadan önce en az 36 ay boyunca düzenli birikim yapanlar,Konut satın aldıktan itibaren 6 (altı) ay içinde gerekli belgelerle Bankamıza başvuranlar Devlet Katkılı Konut Hesabı'ndan yararlanabilecektir.Düzensiz ödeme durumunda devlet katkısı kazanma hakkı kaybolacaktır. Devlet katkısı almak için başvurulan konut dışında, 07.04.2015 tarihinden itibaren devlet katkısına konu olacak nitelikte başka bir konut edinilmemiş olunması gerekmektedir.Emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"
Gelişmelerden Haberdar Olun

@