Ev Almak İçin Doğru Zaman Mı, Konut Fiyatları Yükselecek Mi?

Azalan konut satışları konut fiyatları üzerinde indirim etkisi yaratmaya devam ederken kredi faizlerinde yaşanan düşüş piyasanın hareketlenmesini sağladı.

EMLAK HABERLERİ 30.03.2019 - 12:06 15.07.2021 - 00:16 Emlak 365

Azalan konut satışları konut fiyatları üzerinde indirim etkisi yaratmaya devam ederken kredi faizlerinde yaşanan düşüş piyasanın hareketlenmesini sağladı.

TOKİ tarafından yapılan 50 bin sosyal konut için 500 binden fazla başvuru gelmesi aslında konutta talep azalması olmadığını ortaya koydu. Artan konut stoku ve düşen konut satışları yapılan projelerin yanlışlığını ortaya koydu. Özellikle de İstanbul'da çok sayıda pahalı lüks konut projesi elde kalırken vatandaş bir yandan faizlerin düşmesini bir yandan da konut fiyatlarının makul seviyelere çekilmesini bekliyor. Konut Stokları Tükendiği Anda Konut Fiyatları Yükselecek! TÜİK tarafından açıklanan tüm verilerde inşaat maliyetlerinin özellikle de son 1 yıllık zaman dilimi içerisinde oldukça yükseldiği görülüyor. Ancak firmaların ellerinde bulunan sıfır konutlar şu anda stok olarak mevcut olduğu yani yeni maliyetlerle inşa edilmediği için şu anda zamdan etkilenmiyor. Şu anda konut fiyatlarına zam yapılmamasının tek nedeni konutların satılmaması. Hatta elinde şu anda nakit parası bulunanlar için ev almanın en doğru zamanı diyebiliriz. Çünkü projelerine devam etmek için bankalardan kredi bulamayan ya da yüksek kredi maliyetleri ile karşı karşıya kalan çok sayıda müteahhit peşin ödemelere büyük indirimler yapıyor. Yani elinde nakit parası olanlar şu anda 500 bin liralık daireleri birazda pazarlıkla 350 bin - 300 bin liraya kadar alabiliyor. Elinde nakit parası olanlar için konut yatırımı şu anda büyük bir fırsat olarak öne çıkarken elinde nakit parası olmayanlar için duruma biraz farklı. Çünkü konut kredisi faiz oranları halen istenen seviyeye gelmedi. Konut Kredisi Faizleri Düştüğü Anda Konut Fiyatları YükselecekKonut fiyatları bir terazi gibi düşünülürse kefenin öbür tarafına talep konulduğu anda fiyatlar yukarı yönlü yükselişe geçer. Kredi faiz oranlarının düşmesi ile beraber konut almak için beklemede olan kişilerin alıma başlaması ile beraber konut fiyatları da yükselişe geçecektir. Yani şu anda faizin düşmesini bekleyen kişiler ne yazık ki faizden elde ettikleri karı yükselen konut fiyatları ile kaybedecekler gibi görünüyor. Ev Almak İçin Doğru Zaman Mı?Aslında yüzde 1,28 faiz oranı ile çok uygun fiyatlı konut bulunması durumunda alım yapılması emlak yatırımcıları tarafından tavsiye ediliyor. Özellikle de kirada oturan kişiler için konut alımı tavsiye edilirken elinde nakit para bulunan kişiler için de peşin ödeme indirimi yapılması nedeni ile konut yatırımı cazip bulunuyor. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@