Ev Almak İçin Para Biriktirene Konut Hesabı İle Devletten 25 Bin Lira Hibe Desteği!

Devlet konut desteği ile ev almak için para biriktiren kişilere 25 bin lira katkı yapıyor. Peki, ev almak isteyene devlet desteği şartları neler?

YATIRIM REHBERİ 09.02.2019 - 16:30 15.07.2021 - 00:17 Emlak 365

Devlet konut desteği ile ev almak için para biriktiren kişilere 25 bin lira katkı yapıyor. Peki, ev almak isteyene devlet desteği şartları neler?

Ev almak isteyen kişilerin para biriktirmelerini teşvik etmek amacı ile açılan yatırım hesapları konut hesabı adı ile anılıyor. İlk kez ev alacaklara devlet desteği verilmesi amacı taşıyan uygulamada konut hesabı açan bankalar üzerinden hesap açtırarak belirli süre para biriktiren kişilere bu paranın yanı sıra 25 bin lira devlet desteği verilmesi amaçlanmaktadır. Ev Alırken Devlet Desteği Şartları Nelerdir?Konut hesabı açmak için aranılan tek şart konut hesabı açmak isteyen kişinin adına kayıtlı taşınmaz bulunmaması şartı olurken 25 bin lira devlet desteği alınması için ise en az 3 yıl birikim yapılması şartı aranıyor. Yalnızca TL cinsinden konut hesabı açılırken 18 yaşından küçükler için ise sadece veli ve vasisi adına hesap açılabilmektedir. 07/04/2015 tarihi itibariyle tamamı kendi adına kayıtlı kat mülkiyeti, kat irtifakı veya müstakil tapulu başka bir konut edinmemiş gerçek kişiler Türk vatandaşı olmaları şartı ile konut hesabı açma başvurusu yapma hakkına sahiptir. İlk Kez Ev Alanlara Konut Hesabı Devlet Teşviği Nasıl Alınır?Konut hesabı açtırarak bu hesapta en az 3 yıl boyunca düzenli olarak para biriktiren kişiler konut hesabı alma hakkını kazanmaktadır. Hesap açarak 3 yıl boyunca bu hesapta aylık düzenli ödemelerle para biriktiren kişiler ev almalarını takip eden 6 ay içerisinde bankaya satın aldığı evin tapusu ile başvuruda bulunarak devlet katkısı almaya hak kazanır. 2019 Yılı Konut Hesabı Devlet Desteği (Devlet Destekli Birikim Hesabı Konut Hesabı Ayrıntıları)Hesapta en az 3 sene boyunca para biriktiren kişilere konut hesabı devlet katkısı olarak;Hesaplarında 36 ila 47 ay  arasında para biriktiren kişiler için, hesaptaki birikim tutarının yüzde 15'i kadar ödeme yapılır. Ancak, ödenecek konut hesabı devlet katkısı 16 bin 313,21 lirayı aşamaz.Hesaplarında 48 ila 59 ay arasında para biriktiren kişiler için, hesaptaki birikim tutarının yüzde 18'i kadar ödeme yapılır. Ancak, ödenecek konut hesabı devlet katkısı 17.568,08 Türk Lirasını geçemez.Hesaplarında 60 ay ve üzeri olanlar için, hesaptaki birikim tutarının yüzde 25'i kadar konut hesabı devlet katkısı ödenir. Ancak, ödenecek tutar için uygulanan üst sınır 24 bin 746 lira olup bu tutarın üzerinde ödeme yapılmaz. Yukarıda yer alan rakamlar 2019 yılı için geçerli olan rakamlar olup, devlet katkısı her sene yeniden belirlenerek yükseltilmektedir. Haber Kaynağı: Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@