Ev Almak İsteyen Asgari Ücretlilere Kredi Şoku! Ek Gelir Göstermeyenlere Bankalar Konut Kredisi Vermeyecekler

Yükselen konut fiyatları asgari ücretlileri de olumsuz etkiledi, konut kredisi çekerek ev sahibi olmak hayal oldu. Maaşa göre konut kredisi hesaplama ile asgari ücretli ne kadar kredi çekebilir?

Finans 19.04.2022 - 11:10 19.04.2022 - 11:13 Gülcan Özer

Ev sahibi olmak her geçen gün biraz daha zorlaşırken yükselen konut fiyatları nedeni ile asgari ücretli çalışanlara da bankaların kapıları kapandı. Bankalar konut kredisi hesaplaması yaparken maaşa göre kredi limiti belirlerken yükselen ev fiyatlarının olumsuz etkisiyle vatandaş bankadan konut kredisi çekemez oldu. 

Konut fiyatlarında yaşanan yükseliş en çok konut kredisi çekerek kira öder gibi ev sahibi olma hayalleri kuran dar gelirlileri vurdu. Vatandaşın nakit para birikimi yükselen enflasyon nedeni ile erime yaşarken para birikimi için beklemek yerine kredi çekerek ev almak isteyen kişilere de bankalar kapılarını kapattı. Asgari ücretlinin maaşı krediye yetmez hale geldi. 

ORTALAMA KONUT FİYATLARI 1 MİLYON LİRAYI AŞTI, BANKALARIN KREDİ KAPILARI ASGARİ ÜCRETLİYE KAPANDI!

Türkiye'de ortalama konut fiyatları büyük bir hızla yükselmeye devam ederken Merkez Bankası tarafından açıklana hedonik konut fiyat endeksi raporuna göre Türkiye'de ortalama konut fiyatı yüzde 96,4 oranında artış gösterdi ve metrekare fiyatı 8 bin 640 liraya fırladı. Yani 100 m2 konut sahibi olmak isteyen bir kişinin ödeyeceği rakam 864 bin liraya ulaşmış oldu. 

konut fiyat endeksi şubat 2022

Yaşanan bu yükselişin ardından asgari ücretli kişiler için de konut kredisi çekerek ev sahibi olmak zorlaştı. Ortalama konut fiyatı üzerinden yapılan hesaplamada kişi yarısını peşin ödese dahi kalan 400 bin liralık rakam için konut kredisi çekemeyecek. Çünkü asgari ücret maaşı 120 ay vadeli 400 bin TL konut kredisi aylık taksit tutarı olan 6 bin 571 lira sınırına ulaşarak asgari ücreti aştı. 

ziraat konut kredisi hesaplama tablosu

MAAŞA GÖRE KONUT KREDİSİ HESAPLAMA! ASGARİ ÜCRETLİ ÇALIŞAN KİŞİ NE KADAR EV KREDİSİ ÇEKEBİLİR?

Bankalar maaşa göre konut kredisi hesaplaması yaparken asgari ücretli bir kişi maaşının tümünden bile fazla olduğu için 400 bin TL konut kredisi çekemeyecek, kendisi başvursa dahi banka ek gelir sunmadığı müddetçe bu kredi paketine onay vermeyecek. 

125 bin konut kredisi hesaplama

Bankalar en fazla maaşın yüzde 40'ı kadar tutara denk gelen kredilere onay verirken bu durumda ek gelir göstermeyen asgari ücretli çalışanlar sadece 125 bin liraya kadar olan kredi taleplerinde onay alabilecek. Daha yüksek tutarlı krediler için ise ek gelir belgesi sunulması ya da kefil gösterilmesi istenecek. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@