Ev Almak İsteyenler Dikkat! Web Tapu Üzerinden Evler 3 Boyutlu Görüntülenecek

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında web tapu üzerinden evlerin 3 boyutlu olarak görüntülenmesini sağlayacak olan sistemde sona gelindi. Böylelikle satın alınacak olan evin mimari 3D olarak görüntülenebilecek.

EMLAK HABERLERİ 05.07.2021 - 12:49 05.07.2021 - 12:49 Emlak 365

Ev sahibi olmak isteyen kişilere büyük kolaylık sağlayacak 3 boyutlu tapu sistemi üzerinde çalışmalarda sona gelindi. 1. Türkiye Profesyonel Tesis Yöneticileri ve Tedarikçileri Çalıştayı düzenlenirken bu çalıştaya katılan Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Tapu Dairesi Başkanı Hasan Çelik önemli açıklamalarda bulundu. 

3 boyutlu kent modelleri ve kadastro projesi hakkında da bilgilendirmede bulunan Çelik sistemin tam olarak hayata geçirilmesi ile beraber satın alınmak istenen evin mutfağından balkonuna kadar her bir santiminin 3 boyutlu sanal ortam üzerinden görüntülenebileceğini duyurdu. 

3 BOYUTLU TAPU ÇALIŞMASI İÇİN PİLOT İL OLARAK AMASYA SEÇİLMİŞTİ!

Yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Tapu Dairesi Başkanı Hasan Çelik pilot il olarak seçilen Amasya'da örnek çalışma yaptıklarını belirterek "Havadan çekilen fotoğraflar ve yerden yapılan ölçümlerle imar işini üç boyutlu hale getiriyoruz. Belediyelerinin verdikleri yapı ruhsatları, tapu kadastro verileri anlamlı bir bütünlüğe dönüştürülüyor.

Vatandaşlarımız artık bir tıkla satın almak istediği gayrimenkulun coğrafi bilgisi, ada parsel numarası, üzerinde ipotek, kısıtlama olup olmadığının yanısıra, mimari projesini de görebilmektedir. O daire kaçıncı katta, hangi cephede, kaç oda, mutfağı kaç metrekare bir tıkla sanal ortamda webtapu üzerinden incelenebiliyor" dedi. 

Söz konusu projeye mal sahibinin de izin vermesi halinde emlakçıların da görebileğini belirten Çelik Amasya'da gerçekleştirilen pilot uygulamanın zamanla tüm Türkiye geneline yaygınlaştırılacağını belirtti. Tapu arşivlerini de dijitalleştirme çalışmalarına devam ettiklerini belirten Çelik yönetim planları için bu çalışmanın önemine değindi. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@