Ev Almak İsteyenlere Kötü Haber! İnşaat ve Konutta Darboğaz Konut Fiyatlarını Bakın Nasıl Etkileyecek?

İnşaat sektöründe yaşanan sorunlar her geçen gün derinleşmeye devam ederken düşen konut satış rakamları sektörün sıkıntılarını arttırıyor.

Emlak Haberleri 08.02.2019 - 16:30 15.07.2021 - 00:17 Emlak 365

İnşaat sektöründe yaşanan sorunlar her geçen gün derinleşmeye devam ederken düşen konut satış rakamları sektörün sıkıntılarını arttırıyor.

KPMG İnşaat Sektörel Bakış 2019 raporunda inşaat sektörüne dair çok önemli açıklamalarda bulunuldu. Yapılan Tüm Kampanyalara Rağmen Konut Satışları Sınırlı Kaldı! KPMG tarafından açıklanan raporda yer alan ifadelere göre konut satışları yapılan tüm kampanyalara rağmen istenen noktaya taşınamadı. Raporda yer alan ifadelere göre "Bu rakamlar, ülkemizin genel makroekonomik göstergeleri ile birlikte değerlendirildiğinde sektörün, yurtiçinde faizlerin düşük olduğu dönemlerden ve yabancı yatırımcıların Türkiye’ye olan ilgisinin yüksek seyrettiği dönemlerden oldukça verimli bir şekilde faydalandığını söylüyor. Ancak risk iştahının ve ekonomik güvenin zayıfladığı zamanlarda ise sektörün kırılganlaştığını görüyoruz.Bu da bize sektörün ağırlıklı olarak yurtiçi pazara dönük olsa da finansman kanalı üzerinden yurt dışı gelişmelere de duyarlı olduğunu hatırlatıyor. İşte bu nedenle yaklaşık bir yıldır sektöre verilen teşviklerin ve sektör temsilcilerinin kampanyalarının şu aşamada kalıcı bir toparlanma sürecini başlatmaya yetmediğini görüyoruz. Sektöre ilişkin detaylı veriler de bu eğilimleri destekliyor" denildi. İnşaat Sektörünün Hacmi Daraldı, İstihdam Sayısı Düştüİnşaat sektörünün istihdam verilerine de değinilen raporda Mevsimsellikten arındırılmış verilere göre, sektör 2018 Ocak itibarıyla 2 milyon 196 bin kişiyi istihdam ediyordu. Sonrasında sektörde büyüme yavaşladı ve ŞubatTemmuz arası dönemlerde sektörde 228 bin kişi işten çıkarıldı.Ağustos döneminde ise mevsimsellikten arındırılmış verilere göre bir önceki döneme kıyasla 4 bin kişilik sınırlı bir istihdam artışı sağlandı. Sektördeki istihdam kayıplarının bir kısmı ‘Taşeron Yasası’ olarak bilinen düzenlemeden etkilenmiş olabilir. Ancak sektörün emek yoğun yapısından dolayı istihdamdaki zayıflamanın büyük ölçüde yavaşlamanın bir sonucu olduğunu değerlendiriyoruz" denildi. 

İnşaat Sektörü Güven Endeksi Çakıldıİnşaat sektöründe güven endeksinin de düştüğü açıkça görülen raporda "2018 yılı genelinde finansal piyasalarda oynaklık arttı. Ekonomik aktivitedeki yavaşlama ile genel ekonomik güven endeksi de sert geriledi. Bu gerilemeye inşaat sektörü de eşlik ediyor. Genel ekonomik güven endeksi Ocak-Ekim döneminde yüzde 35,6 gerilerken, inşaat sektörü güven endeksinde düşüş aynı dönemde yüzde 32,6 olarak gerçekleşti.İnşaat sektöründeki düşüşün sınırlı kalmasındaki temel faktör ise satış fiyatlarına ilişkin katılımcıların göreceli iyimserliğini korumasıydı. Diğer bir ifadeyle, sektör temsilcileri işlerin zayıfladığını kabul etseler de fiyatlardaki düşüşlerin hala sınırlı kalacağını düşünüyor. Bununla birlikte sektör temsilcileri mevcut ve yeni inşaat faaliyetlerini sınırlayan temel unsur olarak ilk sırada finansman sorununa işaret ederken ikinci sırada talep yetersizliğini gösteriyor.Kasım ayında finansal piyasalarda oynaklık azalırken güven endeksinde belirgin bir toparlanma gözlendi. Buna karşın inşaat sektörü güven endeksi kırılgan bir seyir izledi. Diğer sektörlerdeki toparlanma ile genel ekonomik güven endeksi Kasım’da yüzde 9,1 arttı ancak inşaat sektörü güven endeksi yüzde 3,5 geriledi. Önceki ayların aksine inşaat sektörü güvenindeki zayıflama, fiyatlara yönelik beklentilerdeki bozulmayı yansıttı. İnşaat sektörü satış fiyatları alt endeksi Kasım’da bir önceki aya göre yüzde 8,9 oranında düşüşle endeks hazırlanmaya başladığından bu yana en düşük seviye olan 93,3’e indi" denildi. 

Ev Almak İsteyenlere Kötü Haber! Konut Üretimi Düşüyor...Ev almak isteyen kişiler için ise konut sektörü de değerlendirildi. Raporda "İnşaat sektörü denildiğinde ilk akla gelen alt sektör tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de konut sektörüdür. Konut sektörü bir ekonomideki aktörler için tasarruf ve servet biriktirme aracı olmasının yanı sıra, diğer sektörlerle olan etkileşimi nedeniyle kalkınmada önemli bir maniveladır. Bu nedenle ülke vatandaşlarının güvenli bir şekilde barınma ihtiyacının giderilmesinin yanında ekonomik açıdan da kritik bir öneme sahiptir.Türkiye’de konut sektörü inşaat sektörünün genel eğilimlerini içeriyor. Yani uzun vadede yüksek potansiyele sahip olsa da kısa-orta vadede zorlu bir dönemden geçiyor.Konut sektörü açısından öncü gösterge niteliğindeki yapı ruhsatı sayısı 2018 yılının ilk dokuz ayında bir önceki yıla göre yüzde 41,4 azaldı. Bununla birlikte, aynı dönemde yapı kullanma izin belgeleri sadece yüzde 3,7 arttı.Söz konusu veriler sektördeki aktörlerin, daha önceden alınan izinleri kullanmaya devam etseler de önümüzdeki dönemde yeni konut yatırımı yapmaktan kaçınacaklarını gösteriyor" denildi. Üretilen konut rakamının düşmesi ne yazık ki kısa vadede konut üretiminin düşmesi ile beraber arzın daralmasına bağlı olarak konut fiyatlarının artacağını gösteriyor. 

Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@