Ev Almak İsteyenlere Kritik Tapu Uyarısı! Çok Kişi Bilmiyor, Tapunun Üzerinde Bu Yazıyorsa Eviniz Elden Gidebilir

Ev sahibi olmak isteyen kişilere çok kritik tapu uyarısı geldi. İpotekli ev nasıl alınır, satılır, alınır mı, ipotekli evin satışı riskli mi, alınırsa ne olur?

Ev Almak İsteyenlere Kritik Tapu Uyarısı! Çok Kişi Bilmiyor, Tapunun Üzerinde Bu Yazıyorsa Eviniz Elden Gidebilir

Pandemi dönemi ile beraber bankaların kredi kullandırım miktarları rekor seviyelere ulaşırken kredi çekmek isteyen vatandaşların büyük bir bölümü krediye karşılık olarak evlerini bankaya ipotek olarak gösterdi. Yaşanan süreçte ev sahibi olmak isteyen kişilere kritik tapu uyarısı geldi.

Pek çok vatandaş konu hakkında bilgi sahibi olmadığı için ipotekli olan evleri satın alırken uzmanlar yapılanın büyük bir hata olduğunu belirterek tapunun üzerinde ipotek olması durumunda satın alınan evin elden bile gidebileceği uyarısında bulundu.

EV SATIN ALIRKEN TAPUDA MUTLAKA BUNU SORUN!

Bir taşınmazın üzerine ipotek konulması durumunda bu ipotek kaydı tapu kütüğüne işlenmektedir. İpotekli konut satışı yapılırken tapunun devir işlemleri esnasında tapu dairesindeki görevli memurun mutlaka bu durumu taşınmazı satın alan kişiye sözlü olarak belirtmesi ve buna rağmen satışı onaylayıp onaylamadığının sorulması gerekmektedir.

Ancak bazı durumlarda kişilerin bu konuda bilgi sahibi olması ya da eksik bilgilendirilmesi gibi nedenlerle ne yazık ki ipotekli konut satışı yapılabilmektedir. İpotekli konutun satın alınmasında ciddi riskler bulunmakta olup kişinin mutlaka tapuda konutun üzerinde ipotek olup olmadığını sorması germektedir.

ipotekli-tapu-alınır-mı

İPOTEKLİ EV SATILIR MI, İPOTEKLİ KONUT SATIŞI YASAK MI?

Konu hakkında bugün köşesine gelen bir soruyu yanıtlayan Takvim Gazetesi Yazarı Feride Hila İmal "İpotekli bir gayrimenkulün bir başkasına ipotek borcu ile beraber devrine engel durum bulunmaz. Bunun için ipotek alacaklısının izni de gerekmiyor. Devri takiben, tapu müdürü Türk Medeni Kanunu'nun 1019. maddesi hükmü uyarınca alacaklıya durumu haber verecek, alacaklı bir sene içerisinde eski borçludan yeni bir teminat talep etmezse borçlu yeni maliki kabul etmiş olur" diyerek kanunen satışa engel bir durum olmadığını dile getirdi.

İPOTEKLİ EV ALINIR MI, İPOTEKLİ KONUT ALMANIN SAKINCALARI VE RİSKLERİ NELER?

Bir konutun üzerinde ipotek bulunması, ipoteğe konu olan borcun ödenmemesi durumunda alacak sahibinin o konut üzerinde istediği şekilde tasarruf etme hakkı olduğunu göstermektedir. Yani borcu olan kişi bu borcu ödemezse ipoteği koyan banka ise banka bu durumda alacağını tahsil etmek adına evi satma hakkına sahiptir. Bu nedenle ipotekli ev satın almak isteyen kişilerin çok dikkatli olması, satış üzerinden gelen para ile mutlaka ipoteğe konu olan borcun kapatılmasını talep etmesi ya da bu tip evleri satın almamaları önerilmektedir.