Ev Almak İsteyenlere Müteahhitlerden Kritik Zam Uyarısı: Konut Almak Zorlaşacak, Bu Fiyatlara Bir Daha Ev Bulmak İmkansız!

Koronavirüs salgını nedeni ile konut sektörü son derece dalgalı bir süreçten geçerken insanların yaşam tercihlerini zorunlu olarak değiştirmesi ev fiyatlarına da yansıdı. Bahçeli ve müstakil ev fiyatları rekor üzerine rekor kırarken konut sektörünün zam şampiyonu olan ili de belli oldu. Peki, ev fiyatları ne olur, düşer mi, yükselecek mi, ev almak için doğru zaman mı?

EMLAK HABERLERİ 13.07.2021 - 14:11 13.07.2021 - 14:11 Emlak 365

Konut sektörü 2020 senesinde pandeminin etkileri ile büyük bir dalgalanma yaşamış, önce krizin etkisi ile konut satış rakamları dibe vurmuş, sonrasında ise ucuz konut kredisi destek paketi ile adeta uçuşa geçmiş, tüm zamanların rekoru kırılmıştı. Özellikle de 2020 senesinin Haziran ayında başlatılan 0.64 faiz oranlı ve 1 sene ertelemeli konut kredisi destek kampanyası ile büyük yankı uyanmış, ev sahibi olmak isteyen ve konut yatırımı yapmak isteyen pek çok kişi alıma geçmişti. 

Haziran ayında başlayan talep artışı Temmuz ayında rekora koşmuş, tüm zamanların en yüksek aylık konut satış rakamı elde edilerek Cumhuriyet tarihinin rekoru kırılmıştı. Yaşanan bu yükselişte düşük faizli konut kredisi desteği ve sunulan 1 sene ödemesiz dönemli kredi seçeneğinin payı büyük olmuştu. 

KONUT FİYATLARI NE OLUR, EV FİYATLARINA ZAM GELİR Mİ, YOKSA DÜŞECEK Mİ?

Ucuz konut kredisi desteğinin sona ermesine rağmen konut satış rakamlarında çok keskin bir düşüş yaşanmazken bunun en önemli sebebi yükselen konut fiyatları nedeni ile yeniden konutun yatırım aracı olarak görülmesi gösterildi. Konut satış fiyatları incelendiğinde ise iller arasında konut fiyatlarının en çok arttığı il İzmir oldu. 

İzmir'de konut fiyatları hakkında Dünya Gazetesi yazarlarından Duygu Göksu'ya açıklamalarda bulunan İzmir Müteahhitler Derneği Başkanı İsmail Kahraman şu anda elde bulunan konut stokunun ev almak isteyen kişiler için büyük bir avantaj olduğunu belirterek "Eldeki konutlar malzeme fiyatlarına artış gelmeden önce tamamlanmış konutlar. Yaşanan geçiş süreci cazip bir fırsat oluşturuyor.

Demir fiyatlarında yaşanan yüzde 150'lik artışın yanı sıra, beton, çimento, mobilya, elektrik grubu ve bütün malzeme gruplarına ciddi zamlar söz konusu oldu. Dolayısıyla, bugün stokta bulunan konutlar, yeni yapılan konutların maliyeti fiyatına alınmış olacak" diyerek konut fiyatlarına zam uyarısında bulundu. 

ALT GELİR GRUBU VATANDAŞLARIN EV SAHİBİ OLMASI ZORLAŞACAK! 

Yükselen konut fiyatları nedeni ile önümüzdeki dönemde orta direkt olarak takip edilen alt gelir grubu kişilerin ev sahibi olmasının son derece zorlaşacağı uyarısında bulunan Kahraman önümüzdeki dönemde konut stoklarının bitmesi ile bu fiyatlara ev sahibi olunmasının imkansız hale geleceğini söyledi. İlerleyen dönemde müteahhitlerin de oluşan ekonomik dalgalanma ve inşaat malzemelerindeki aşırı artış nedeni ile yeni proje üretme konusunda daha isteksiz davranacaklarını belirten Kahraman yeni konut üretiminde de azalma yaşanacağını belirtti.

Yorumlar (1)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@