Ev Almak İsteyenlere Tapu Harcı Şoku! 20 Bin TL Ödeme Yapacaklar

Yükselen konut fiyatları ev sahibi olmak isteyen kişilerin tapu harcı şoku yaşamasına neden oldu. Ev fiyatları cep yakmaya devam ederken yükselen fiyatlar tapu harcını da vurdu.

Emlak Haberleri 28.09.2021 - 11:45 28.09.2021 - 11:47 Gülcan Özer

Ev sahibi olmak isteyen kişilerin ödemiş oldukları tapu harcı yükselen konut fiyatları sonrasında rekor seviyelere ulaştı. Pandemi döneminde kamu bankaları tarafından verilen ucuz konut kredisi destekleri ile yükselişe geçen ev fiyatları cep yakmaya başlamıştı. 

Koronavirüs salgını sonrasında küresel piyasalarda da yükselişe geçen ev fiyatları rekor seviyelere ulaşırken yaşanan yükseliş ne yazık ki tapu harcı ödemelerinde de rekor rakamlara ulaşılmasına neden oldu. Vatandaş ucuz ev bulamazken borç harç ile alınan evlerde ödenen tapu harcı rakamı da vatandaşı zora soktu. 

500 BİN LİRALIK EV ALAN VATANDAŞ 20 BİN LİRA TAPU HARCI ÖDEME YAPACAK! 

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de konut fiyatları pandemi döneminde büyük bir hızla yükselişe geçmişti. Konut fiyatlarında yaşanan yükseliş sonrasında ortalama konut fiyatı 500 bin liraya ulaşırken İstanbul'da bazı bölgelerde 1 milyon liranın altına satılık konut ilanı kalmaması da tepki çekmişti. Ev fiyatlarında yaşanan yükselişin ardından ne yazık ki ödenen tapu harcı da rekor seviyeye ulaştı. 

tapu harcı rekor kırdı

Tapu harcı 2021 yılında yüzde 4 olarak hesaplanırken tarafların karşılıklı olarak anlaşması durumunda alıcı taraftan yüzde 2 ve satıcı taraftan yüzde 2 olmak üzere karşılklı ödenebiliyor. Ancak konutun pazarlığına göre bazen tek tarafın ödeme yapması da mümkün oluyor. Devlet bu tutarı ödeyen tarafı dikkate almazken toplamda yüzde 4 oranında ödeme yapılması yeterli oluyor. 

500 bin liralık bir evin tapu harcı tutarı ise alıcı taraftan yüzde 2 ve satıcı taraftan yüzde 2 olmak üzere toplamda 20 bin TL olarak tahsil ediliyor. Pek çok kişi bu kadar yüksek tutarda ödeme yapmamak için tapuda satış değerini düşük göstermek yöntemi ile az ödeme gitmeye çalışırken bu yöntem ise yasal olmadığı gibi para cezası da uygulanıyor. 

TAPUDA EVİN DEĞERİNİN AZ GÖSTERİLMESİ 2021!

Yükselen ev fiyatları nedeni ile rayiç bedel üzerinen satış göstermek isteyen kişilerin sayıları arttı. Emlak uzmanları rayiç bedel üzerinden tapu harcı pişmanlık beyanı ile bu rakamın yükseltilmesi uyarısında bulunurken yapılan işlemlere Maliye Bakanlığı tarafından para cezası yazıldığı belirtiliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@