Ev Almak İsteyenlere Tüm Devlet Destekleri! Maliyeti 40.000 TL Düşürün

Ev almak isteyenler için bazı devlet destekleri bulunuyor. Bu desteklerin bir kısmı ev alımlarında doğrudan sağlanırken bazıları sadece ihtiyaç sahibi aileler için oluyor. Genel olarak ev alma planı olanlar için 2021 yılında faydalanabilecekleri tüm ödemeleri derledik. İşte 2021 yılı devlet destekleri.

Ev Almak İsteyenlere Tüm Devlet Destekleri! Maliyeti 40.000 TL Düşürün

Devlet tarafından sağlanan yada devlet desteği ile alınabilecek destekler ile ev alımlarında maliyet oranları düşürülebilir.

Daha uygun fiyatlarla ev almak isteyenler için edvletin sağladığı ve halen başvuru süreci devam eden destekleri tek tek derledik. Hangi destekler ile ne kadar yardım alınabileceği ve destek başvuruları için nereye başvuru yapılacağı haberimizde.

HERKES İÇİN 33.000 TL EV ALIM DESTEĞİ

Ev alacaklar için devlet destekli ilk desteklerden bir tanesi konut hesabı ile 33 bin TL'ye ulaşan geri ödemesiz hibe kazanç

Vatandaşlar bankalardan konut hesabı açarak bu hesapta birikim yaparlarsa, birikim yaptıkları süre boyunca devlet desteği alırlar. Destek ödemeleri yapılan birikim süresi ve yapılan birikimin tutarına göre değişir. Genel olarak birikim ödemeleri hesapta tutulan paranın yüzde 22'sine kadar çıkar ve destek miktarı 33 bin TL'ye ulaşır.

Destekle ev almak isteyenler kamu bankalarından yada özel bankalardan bir tanesinden konut hesabı oluşturacaklar.

Konut hesabı oluşturan vatandaşlar bu hesaba aylık yada 3 aylık sürelerle para yatıracaklar ve para bu hesapta birikecek. Para kullanımı belli şartlara tabi olacak ve hesaptan fazla miktarda para çekilemeyecek. Bu şekilde en az 36 ay birikim yapanlar hibe destek alabilecekler.

Destek tutarı ödemelerin 36 ay, 48 ay yada 60 ay olarak yapılmasına göre değişecek. En yüksek destek tutarı ise bankadan bankaya değişen rakamlarla 31 bin TL ile 33 bin TL arasında değişecek. Tüm vatandaşlar konut hesabı desteğinden yararlanabilirler.

İHTİYACI OLANLAR İÇİN 40.000 TL EV YAPIM DESTEĞİ

İhtiyaç sahibi konumunda olan, aylık geliri düşük ve sağlıksız ortamda yaşayan ailelere, kişilere Aile Bakanlığı barınma yardımı sağlar. Barınma yardımları Hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az (2021 yılı için 852,53 TL) olmakla birlikte ev yapımlarında arsanın tam hisseli tapusuna haiz olma şartıyla sağlanır. Bu şartı sağlayanlara

Betonarme ev yapımları için 40.000 TL

Prefabrik ev yapımları için 30.000 TL destek verir.

Devlet tarafından sağlanan bu destek ödemesinden almak isteyenler ise başvurularını Aile Bakanlığı - Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yaparlar. Başvuru işlemleri şahsen yapılacak olup onay sağlanması durumunda ev yapım desteği aileye doğrudan ödenir.

SONRAKİ HABER