Ev Almak İsteyenlere Ziraat Katılım Bankası'ndan 120 Ay Vadeli Konut Finansmanı Hesaplama

Ziraat Katılım Bankası, konut finansmanı ihtiyacı olan vatandaşlara 1 ay ile 120 ay arasında vadeli finansman imkânı sunuyor. 750 bin TL'ye kadar sağlanan finansman desteği hesaplama, ödeme planı.

Finans 27.04.2022 - 14:21 27.04.2022 - 14:21 Gülşah Konuk Akın

Nakit parası olmayan ya da nakiti olup da ev almak için yeterli olmayan vatandaşlar, konut finansmanı ile eksik kalan tutarı tamamlayarak ev sahibi olmak istiyor. Konut finansmanları vatandaşa, kira öder gibi aylık ödemeler yaparak ev sahibi olma imkanı sağlıyor. Finansman desteği almak için öncelikle satın alınacak eve karar verilmesi gerekiyor. Konut için finansman kullanımında banka evi teminat altına alır.  Konut finansmanı ödemelerinde ödeme planı, kişinin bütçesine göre belirlenir. Konut finansmanı oranları nedeniyle kişi, geri ödeme yaparken çektiği tutardan daha fazlasını kar payı ile öder. 

ZİRAAT KATILIM BANKASI KONUT  FİNANSMANI ÖZELLİKLERİ VE ŞARTLARI

Ziraat Katılım Bankası tarafından sağlanan konut finansmanı, sabit oranlı ve eşit ödemeli orana sahip. Yani finansmanı çeken kişi, seçtiği vade içerisinde çektiği finansmanın ana tutarını ve kar payını eşit taksitle şeklinde ödüyor. Geri ödeme tutarındaki anapara ile kar payının ödemesi birbirinden farklı. İlk ödemelerde kar payı kısmı yüksek olurken vadenin sonlarına doğru ödenen taksitlerde anaparanın oranı artıyor. Ziraat Katılım Bankası'ndan konut finansmanı çekmek için bankada hesap açılması gerekiyor.

Konut finansmanında vade 1 ay ile 120 ay arasında değişiyor. Finansmanı kullanan kişi, 10 yıla kadar vadelendirme yapabiliyor. Vadenin uzatılması ile aylık taksit tutarları da düştüğü için uzun vadeli finansmanların geri ödemesi daha kolay oluyor. Taksit tutarları ödenebilir makul bir seviyeye ulaşıyor fakat vade uzadıkça finansmanın geri ödenecek kar payı tutarı da artıyor. 

Ziraat Katılım Bankası'ndan çekilecek konut finansmanında toplam masraf 3.102 TL, finansman tahsis ücreti 500 TL, ekspertiz ücreti 738 TL ve taşınmaz rehin ücreti de 364 TL olarak tahsis ediliyor. 738 TL olarak belirlenen ekspertiz ücreti ortalama olarak verilmiştir. Gayrimenkulün konumu, vasfı, brüt alanına göre ekspertiz ücreti de farklılık gösterebiliyor. 

ZİRAAT KATILIM BANKASI KONUT FİNANSMANI ÖDEME PLANI

ziraat-3

Ziraat Katılım Bankası'ndan 10 yıl yani 120 ay vadeli finansman desteği alınması durumunda 1.602 TL masraf çıkıyor. %1,55 oranı ile sağlanan finansmanda aylık taksit tutarı 1.841 TL'ye denk geliyor. Finansmanın toplam maliyeti 222.481 TL oluyor.

ziraatk

120 ay vadeli 200 bin TL finansman kullanımında kar payı oranı yine %1,55 olarak uygulanıyor. 2.102 TL masraf çıkan finansmanın geri ödemesinde aylık taksit tutarı 3.681 TL'ye denk geliyor. 10 yılın sonunda finansmanın toplam maliyeti 443.860 TL oluyor.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@