Ev Almak Rüya Oldu! İnşaat Sektöründe Maliyetler Fiyatları Tırmandırdı

Konut fiyatlarının çok hızlı ve sert yükselmesinde en temel neden maliyet artışları oldu. Çimento ve demir fiyatlarına işçi ücretleri ve diğer etmenler eklenince maliyet artışı yüzde 50'yi geçti.

Emlak Haberleri 11.09.2021 - 09:17 11.09.2021 - 09:18 Mustafa KARAGÖZ

Emlak sektörü son dönemlerde zorlu bir sürecin içerisinden geçiyor. Konut kredisi faiz oranlarının çok yüksek olması piyasayı durdururken üstüne yüksek maliyet nedeniyle oluşan yüksek fiyatlar eklendi. 

MALİYET ARTIŞLARI EV FİYATLARINI TIRMANDIRDI

Emlak sektörü son olarak çimento sektörü ile müteahhitlerin karşı karşıya gelmesine şahit oldu. Çİmento fiyatlarında yüzde 200'e dayanan zamların yapıldığı ve kartel iddiaları ile müteahhitler tarafından dile getirildi.

Çimento fiyatları konusunda adım atılmasını isteyen müteahhitler ülke genelinde iş bırakma eylemi gerçekleştirdiler. Halen süren grev kapsamında çimento fiyatlarında yaşanan artışların önüne geçilmesi isteniyor. Bu noktada müteahhitler, "Biz çimento ihracatına karşı değiliz, ancak kapasitenin neden tamamı kullanılmıyor" diye sorarken, çimentocular ise yüzde 200 gibi olağan dışı bir artış yapıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını savunuyor.

Çimento fiyatlaarında yaşanan fiyat artışlarına benzer bir artış ise demir fiyatlarında oldu. Demir fiyatları da pandemi sürecinin ilk başladığı dönemden bu zamana kadar çok sert yükselmeler yaşadı. 

KALEM KALEM MALİYET ARTIŞLARI

Emlak sektöründe tartışmalara neden olan fiyatların çok yükselmesini sağlayan maliyet artışlarını kalem kalem inceledik. İşte son yıllarda demir, çimento ve diğer ürünlerde meydana gelen artışlar. 

* İnşaat demiri fiyatlarında yaşanan değişime bakıldığında ortalama olarak son bir yılda bir ton demir 3 bin 750 TL'den 6 bin 750 TL'ye yükselmiş durumda.

* Bir diğer inşaat kalemi olan hazır betonun fiyatı ise bir yıl içinde 180 TL'den 360 TL'ye yükselmiş durumda.

* Çimento fiyatları ise son zamlardan sonra fiyatı çok yükselen ürünlerden. Bir torba çimento 12 TL'den 27 TL'ye - 1 ton çimento ise 150 TL'den 450 TL'ye yükselmiş durumda. 

MALZEME ENDEKSİNDE RAKAM YÜZDE 60

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, temmuzda inşaat maliyet endeksi, aylık yüzde 2,56, yıllık yüzde 44,76 yükseldi. Aylık bazda malzeme endeksi yüzde 3,13, işçilik endeksi yüzde 1,06 arttı. Yıllık bazda malzeme endeksi yüzde 56,41, işçilik endeksi yüzde 21,01 artış gösterdi.

KİRALIK VE SATILIK EV FİYATLARI FIRLADI

Bu dönemde kiralık ev tutmak isteyenler için de ev almak isteyenler için de fiyatlar çok yükselmiş durumda. Maliyet artışları satılık ev fiyatlarını vururken çeşitli nedenlerden dolayı artan kiralık ev talebi de kira fiyatlarını vurdu. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@