Ev Almanın Tam Zamanı! 1 Ocak 2020 Tarihinde Konut Sahibi Olanlar Tam 52 Bin TL Fazla Para Ödeyecek

Pek çok bankada konut kredisi faiz oranı yüzde 1 altına inerken vatandaşa kritik tapu harcı ve konutta KDV indirimi uyarısı geldi.

EMLAK HABERLERİ 06.12.2019 - 09:16 15.07.2021 - 00:11 Emlak 365

Pek çok bankada konut kredisi faiz oranı yüzde 1 altına inerken vatandaşa kritik tapu harcı ve konutta KDV indirimi uyarısı geldi. 31 Aralık 2019 tarihi itibari ile ev alanlar söz konusu indirimler sona ereceği için büyük zarar edecek! Ev almanın maliyeti düşerken fırsatı kaçıranlar çok pişman olacak!

Düşen konut satışlarını arttırmak amacı ile başlatılan tapu harcı indirimi ve konutta KDV indirimi için geri sayım hızlandı. Ev almak isteyenler için tapu harcı indirimi ile yüzde 4 yerine yüzde 3 tahsilat yapılırken konutta KDV indirimi ile de sıfır konutlarda KDV oranı yüzde 18 yerine yüzde 8 olarak hesaplanıyordu. Her iki indirim için de son tarih için geri sayım başladı. Tapu Harcı İndirimi ve Konutta KDV İndirimi Ne Zaman Sona Erecek, Yeniden Uzatılır Mı?Her iki uygulamada hükümet tarafından düşen konut satışlarını arttırmak amacı ile 31 Aralık 2019 tarihine kadar uzatılmıştı. Gelen ilk haberler Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından tekrar böyle bir uzatma kararının alınmayacağı yönünde. Bakanlık hem konut satışlarının artması hem de bütçe açığı nedeni ile vergiye ihtiyaç duyması sebepleri ile söz konusu indirimi bir kere daha uzatmayacak. Konut Fiyatları 2020 Yılında Ne Olur?Konut fiyatlarına zam geleceği yönünde uyarı yapan İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım ev sahibi olmak isteyenler için uygun dönem olduğunu belirterek "Konutta maliyet artışı yüzde 50’yi aştı.Buna rağmen firmalar fiyat artışı yapamadı. Ama bu durum eldeki konut için geçerli, yenisinde bu fiyatı bulmak imkansız. Bugün yeni başlanan projede fiyatlar en az yüzde 50 fazla olacak. KDV ve tapu harcı indirimleri de yıl sonunda bitecek. Bu da alıcı için önemli bir avantaj.Kamu bankalarının başlattığı ve özel bankaların da katıldığı düşük faizli kredi imkanı da bir başka fırsat. Bu da alıcının harekete geçmesini sağlıyor. Peşinatı öteleyen firmalar 60 aya kadar 0 faiz uyguluyor, daha uzun vadede faizi 0.68’lere kadar çekiyor. Nakit alımlarda ise yüzde 20’lere varan indirimler yapılıyor" açıklamasında bulunmuştu. Ev Almak İsteyenler Burada Toplanıyor >>>KATILMAK İÇİN TIKLA1 Ocak 2020 Tarihinde Ev Aanlar 52 Bin TL Daha Fazla Para Ödeyecek!Sıfır konutlarda fiyat giderek artmaya devam ederken 500 bin liralık konut için hesaplam yapıldığında KDV indirimi ile şu anda yüzde 10'luk indirim sayesinde 50 bin lira avantaj sağlanırken tapu harcı için de yüzde 4 yerine yüzde 3 ödenmesi ile 5 bin liralık bir avantaj oluşuyor.Evi alan ve satan kişi tapu harcını bölüştüğü için vatandaşın cebine bu avantaj 2 bin 500 lira olarak yansıyor. Yani evi bugün değil de 1 Ocak 2020 tarihinde satın alan kişiler tapu harcı ve konutta KDV indirimi sona erdiği için tam 52 bin 500 lira fazla para ödemek zorunda kalacak. EMLAK365.COM ÖZEL HABERİDİR, AKTİF LİNK BAĞLANTISI VERİLMEDEN HABERİN BİR BÖLÜMÜ YA DA TAMAMI KOPYALANAMAZ / ALINTILANAMAZ...Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@