Ev Fiyatları Bütçeyi Aştı, Ziraat Bankası Ortak Konut Kredisi Kampanyasını Patlattı!

Konut fiyatları 1 milyon lirayı aşarken dar ve orta gelirli vatandaşlar için kira öder gibi konut kredisi çekerek ev sahibi olmak hayal olmuştu. Ortak konut kredisi veren bankalar ve faiz oranları!

Finans 10.04.2022 - 11:05 10.04.2022 - 11:05 Gülcan Özer

Korona virüs salgınında insanların yaşam tarzları ve alışkanlıklarını değiştirmesi ile beraber konut fiyatlarında hızlı bir artış yaşanmıştı. İnsanların konut alımına yönelmesi, Türkiye'nin yoğun göç alması, pandemi yasaklarının kalkması ile beraber düğünlerin tekrar başlaması, kentsel dönüşüm projelerine ağırlık verilerek eski binaların yıkılması konuta olan talebi arttırmıştı. 

Aynı süreçte inşaat maliyet endeksinde yaşanan hızlı yükseliş ile müteahhitler konut üretimine ara verirken azalan arz ve yükselen talebin çarpışması ile konut fiyatlarında aşırı yükseliş tetiklenmiş, ortalama konut fiyatı 1 milyon liranın üzerine çıkarak dudak uçuklatmıştı. Süreçte konut kredisi çekerek ev almak zorlaşırken vatandaşın tercihi ortak konut kredisi veren bankalar olmuştu. 

ZİRAAT BANKASI ORTAK KONUT KREDİSİ KAMPANYASI BAŞLADI! 

Süreçte konut fiyatlarının artması ile beraber çekilecek olan konut kredisinin aylık taksit tutarı da arttığı için tek bir gelir göstererek kredi çekmekte zorlaşmıştı. Vatandaşın yeni çözüm noktası ise ortak konut kredisi oldu. Ziraat Bankası ortak konut kredisi ile en az 2 en fazla 5 kişinin aynı ev için kredi çekmesine olanak sağladı. 

ortak konut kredisi ziraat bankası

Ziraat Bankası ortak konut kredisi kampanyasında başvuru yapan kişiler ortak alımda bulunacakları ev için kredi desteği alabilecekler. Kredi kapsamında 500 bin liraya kadar olan evler için ekspertiz değerinin yüzde 90'ına kadar 500 bin lirayı aşan konutlarda ise yüzde 80'ine kadar konut kredisi verilecek. 

500 bin konut kredisi hesaplam a

ZİRAAT BANKASI ORTAK KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI YÜZDE KAÇ?

Ortak konut kredisi hesaplama işlemi bankada müşteri temsilcisi tarafından yapılmakta olup Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranı sıfır konutlarda yüzde 1,20 ve ikinci el konut alımlarında yüzde 1,29 olarak uygulanıyor.

Şu anda bu oranlarla Ziraat Bankası diğer devlet bankaları arasında yer alan Halkbank ve Vakıfbank tarafından en uygun konut kredisi veren bankalar arasında yer alırken kredi taksitleri ise çekilecek kredi tutarına göre belirleniyor. Örneğin 120 ay vadeli 500 bin TL konut kredisi paketinde aylık taksit ödemesi tutarı 8 bin 214,35 TL olarak gerçekleşirken bu kredi tutarında ortakların ödeyeceği rakam banka şubesine hesaplanarak bildiriliyor. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@