Ev Fiyatları Düşer Mi? Yüzde 0,89, 0,99 Faizli Konut Kredisi Başvuru Şartları ve Konut Fiyatları Hakkında Herşey!

Yüzde 0,89 ve yüzde 0,99 faiz oranları ile vatandaşlara konut kredisi verilecek. Başvuru şartları belli oldu! Peki, konut fiyatlarında son durum ne? Kont fiyatları düşecek mi? İşte detaylar…

Finans 28.05.2022 - 13:08 28.05.2022 - 13:11

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde verdiği düşük faizli konut kredisi müjdesinin detaylarını paylaştı. İlk defa konut sahibi olacak kişiler ve yarım kalan inşaatlar için verilecek krediler ile üç ayrı düşük faizli konut finansmanı sağlanacak. Kredi paketinin açıklanmasının ardından konut fiyatlarında yaşanan artış ise söz konusu finansman paketini resmen etkisizleştirdi.

Yüzde 0,99 Faizli İlk Evim Konut Kredisi Şartları

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından İlk Evim Konut Finansmanı kapsamında şartları belirledi. Buna göre yüzde 0,99 faizli kredi kullanmak isteyenler 2 milyon TL’ye kadar birinci el konutlar için, 120 ay (10 yıl) vade ile kredi kullanabilecek. Vatandaşların karşılaması gereken temel şart ise başvuru sahibinin tamamı kendi adına ya da eşi veya aynı adreste ikamet eden çocuklarına ait bir konutun olmaması şartı aranmaktadır. Ayrıca açık konut kredisinin de olmaması gerekmektedir.

Yüzde 0,89 Faizli Genişletilmiş Konut Kredisi Şartları

konut-8

Genişletilmiş Konut Kredisi kapsamında ise yine benzer şartlar uygulanmaktadır. Bu şartlara ek olarak 7 Mayıs 2022 öncesinde herhangi bir bankada açılmış olan ve krediye başvuru sırasında konut kredisine konu olacak konutun değerinin yüzde 50’sini karşılayacak düzeyde döviz tevdilat/katılım ve hurda altından dönüşümü dahil olmak üzere altın mevduat/katılım hesabı bakiyesi olması gerekmektedir. Bu kapsamda kredi kullanmak için TCMB için döviz ve altın hesaplarına sahip olunması gerekmektedir.

Ev Fiyatları Düşecek Mi?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Finansal İstikrar Raporu kapsamında konut fiyatlarına ilişkin geçtiğimiz günlerde önemli detaylar paylaşılmıştı. Özellikle yeni konut finansmanının duyurulmasının ardından fiyatların hızla artması dikkat çekti. TCMB’den gelen paylaşımda ise liralaşma ile konut fiyatlarında normalleşme beklendiği aktarıldı. Öte yandan kur riski göstergelerinde de iyileşmenin devam ettiğini ilgili raporda belirtmişti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@