Ev Fiyatları Yazın Artar Mı, Konut Almanın Zamanı Mı, Bu Fiyatlarla Almak Mantıklı Mı?

Kamu bankaları tarafından verilecek olan 0 89 ve 0 99 konut kredisi kampanyası ile ev sahibi olmak isteyen kişiler yeniden alıma yönelmişti. Ev almak mantıklı mı, konut fiyatları ne olur, düşer mi?

Emlak Haberleri 13.05.2022 - 19:30 13.05.2022 - 19:30 Gülcan Özer

Konut fiyatlarında yaşanan hızlı yükseliş ile konutta balon söylentileri yeniden dillendirilmeye başlarken başlatılan ucuz kredi desteği kampanyası ile vatandaşlarda ikilemde kaldı. Konut fiyatları çakılacak söylentileri ile beklemede kalan vatandaşlar her geçen gün artan ev fiyatları nedeniyle mağdur olurken yeni destek kredisi sonrasın gözler bir kere daha ev fiyatlarına çevrildi. 

Merkez Bankası tarafından açıklanan resmi verilere göre ortalama konut fiyatları Türkiye genelinde 1 milyon lira barajını aşarken İstanbul'da 100 M2 ortalama bir konutun satış fiyatı ise 1 milyon 400 bin TL barajına dayandı. 0 89 kredi paketinden yararlanarak ev almak isteyen vatandaşlar fiyatların düşmesi durumunda mağdur olmaktan korkuyor. 

YAZIN EV FİYATLARI NE OLUR, KONUT FİYATLARINA İNDİRİM GELECEK Mİ?

Bazı ekonomistler halen konut fiyatlarında balon olduğu savını savunmaya devam ederken konut fiyatları ise her geçen gün biraz daha yükselmeye devam ediyor. Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan yeni destek kredisi kampanyası ile ev fiyatları adeta uçuşa geçmişti. 

Ekonomistler konut fiyatlarında yaşanan artışın en büyük nedenlerinden ikisini yeni konut üretiminin düşük olması ve inşaat maliyet endeksinde yaşanan yükseliş olarak gösterirken yine arsa fiyatlarında ki artışın da konut fiyatlarını yukarıya çektiğini belirtiyorlar. Bu 3 sorun çözülmeden konut fiyatlarında büyük bir düşüş yaşanmasının zor olduğu belirtilirken özellikle de "konut fiyatları çökecek" gibi söylentilerin telaffuz edildiği ani ve sert bir düşüş ihtimalinin uzak olduğu dile getiriliyor. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@