Ev Fiyatları Yükselmişti, Kendi Evini Yapana Devlet Desteği Geldi! Prefabrik Eve 30, Betonarme Eve 40 Bin TL Hibe Para

Prefabrik ev desteği başvurusu başladı! Yüksekelen konut fiyatları sonrasında ev sahibi olmak için kendi evini yapmak isteyenlere devlet ev desteği veriyor. Köye ev yapana devlet desteği kaç TL?

Emlak Haberleri 29.12.2021 - 12:35 29.12.2021 - 13:49 Gülcan Özer

Yükselen konut fiyatları sonrasında vatandaş ev sahibi olmakta zorlanırken kendi evini yapmak isteyenlere devlet desteği geldi. Prefabrik ev desteği başvurusu başlarken yine aynı şekilde betonarme ev yardımı başvurusu da başladı. Halk arasında köyüne ev yapana devlet desteği ve fakirlere ev yardımı olarak anılan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı barınma yardımları için süreç işliyor. 

En temel insan hakları arasında yer alan barınma hakkının korunması adına devletten barınma yardımları ödeniyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü üzerinden ödenen barınma yardımları ile evi eski olana, betonarme ev yapana ve prefabrik ev yapanlara devlet hibe para yardımı yapıyor. 

DEVLETTEN EV YARDIMI NASIL ALINIR, BARINMA YARDIMI NE KADAR?

Devletin barınma yardımları arasında yer alan ev onarım yardımı, betonarme ev yardımı ve prefabrik ev desteği ödemeleri adı altında 3 kategori altında yapılmaktadır. İlk kategoride evi oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sağlıksız olan kişilere devlet evlerini onarmalarını sağlamak için tadilat parası yardımı yapmaktadır. 

aile bakanlığı yardımları 29 aralık

KÖYE EV YAPANA DEVLET YARDIMI: PREFABRİK EV DESTEĞİ BAŞVURUSU NEREDEN, NASIL YAPILIR?

Prefabrik ev yardımı halk arasında köyüne ev yapana devlet yardımı olarak anılsa da böyle bir şart bulunmamaktadır. İhtiyaç sahiplerinin şehirde yapacağı konutlara da destek verilmektedir. Prefabrik ev yapana devlet yardımı 30 bin TL olarak ödenmekte olup söz konusu tutar hibe para olarak ödenmekte olup geri ödeme yapılmamakta, devlet yardımı olarak karşılıksız olarak verilmektedir. 

Devletin prefabrik ev yardımı parası için başvuru Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden yapılmakta olup aranılan şartları taşıyan kişilere onay verilerek ödeme yapılmaktadır. 

PREFABRİK EV YARDIMI

BETONARME EV YARDIMI NE KADAR?

Betonarme ev yardımı parası için ise devlet 2021 yılı için 40 bin TL ödeme yapmaktadır. Söz konusu rakamlar her sene yenilenmekte olup 2021 senesi için prefabrik ev yapana devlet yardımı 30 bin TL, betonarme ev yardımı için ödenen hibe para desteği ise 40 bin TL 'dir. 

DEVLETTEN ESKİ EV YARDIMI NASIL ALINIR, BARINMA YARDIMI BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Ev yardımı başvurusu için aranılan ilk şart kişinin muhtaç durumda olmasıdır. Bunun için Aile Bakanlığı hane halkı gelirine bakmakta olup 2021 senesi için söz konusu sınır 852,53 TL olarak uygulanmaktadır. Yine kişinin dul, yaşlı, engelli ya da tek ebeveynli olması gibi özel şartlardan birini daha taşıması, ev yapacağı arsanın kendi üzerine olması şartları aranır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@