Ev fiyatları yüzde 50 artmıştı! Kanada yabancılara konut satışını yasaklıyor

Kanada'da oluşan konut sorunu ve yükselen fiyatların ardından hükümet yabancılara konut satışını belli bir süreliğine yasaklama kararı aldı.

Emlak Haberleri 11.04.2022 - 16:33 11.04.2022 - 16:33 Mustafa Karagöz

Emlak365.com - Birçok ülkede artan inşaat maliyetleri, pandemi döneminde üretim durması ve değişen yatırım stratejileri konut stoklarının azalmasına neden oldu. Yüksek konut ve barınma fiyatları ciddi tehlikeler oluştururken fiyatlar ise sürekli yükselim eğiliminde. Benzer sorunlara sahip olan ülke sayısı her geçen gün artarken bazı ülkeler ciddi kararlar almaya hazırlanıyorlar. 

EV FİYATLARI 2 YILDA YÜZDE 50 ARTINCA YABANCILARA KONUT SATIŞI YASAKLANIYOR

Konut sektöründe sorun yaşanan ülkelerden birisi de Kanada oldu. Ülke genelinde pandemi süreci ile başlayan dönem itibariyle konut sektöründe ciddi sorunlar gözlemlendi. Pandeminin etkili olduğu 2 yıl önce artmaya başlayan konut fiyatları sadece son bir yıl için yüzde 20 oranında yükseldi. 

Bu sürece pandeminin etkili olduğu dönem de dahil edilirse son iki yılda Kanada'da ev almak yüzde 50 daha pahalı hale geldi. Konut fiyatlarının yükselmesinde Kanada Merkez Bankası'ndan gelen faiz indirimleri oldu. Faizler inince konutlara olan ilgi de çok yükseldi. 

Hükümet artan fiyatlar nedeniyle somut adımlar atılacağı mesajını verdi. 

Kanada hükümetinin atacağı ilk somut adımın yabancılara konut satışlarının yasaklanması şeklinde oldu. Bu karar ile ülkede iki yıllık süre zarfında yabancılara konut satılamayacak. Bu karar ile ev almak isteyen Kanadalıların önü açılmış olacak. 

Ülkenin atacağı ikinci somut adım ise vergileri artırmak olacak. Aynı yıl için ev alıp satanlar daha yüksek vergi ödemesi yapacak. Bu karar ise konut yatırımı yaparak kar elde edenleri frenlemeyi amaçlıyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@