Ev Fiyatlarına Konut Kredisi Faiz İndirimi Zammı Geliyor, Ev Sahibi Olmak Orta Direk İçin Hayal Oluyor!

Devlet bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından dün açıklanan konut kredisi faiz indirimi müjdesi sonrasında konut fiyatlarına zam uyarısı geldi.

Emlak Haberleri 26.10.2021 - 07:51 26.10.2021 - 08:34 Gülcan Özer

Konut kredisi faiz oranlarında yaşanan yükseliş nedeni ile pek çok kişi ev almak yerine beklemede kalmayı tercih etmişti. Dün kamu bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halk Bankası tarafından açıklanan kredi faiz indirimi müjdesi ev sahibi olmak isteyen kişileri heyecanlandırırken konut fiyatlarına zam uyarısı geldi. 

Dolar kurunda yaşanan sert yükseliş sonrasında demir ve çimento fiyatları başta olmak üzere pek çok inşaat malzemesi ürününe rekor oranda zam gelirken zamlar en çok ev sahibi olma hayali kuran alt ve orta gelirli vatandaşları etkiledi. Vatandaş kredi faiz indirimine sevinecek zamanı dahi bulamadan konut fiyatlarına zam gelebileceği açıklaması ile hayal kırıklığı yaşadı. 

KONUT FİYATLARINA ZAM GELECEK Mİ, EV FİYATLARI NE OLUR?

Kamu bankaları tarafından dün yapılan faiz güncellemesi ile kredi faiz oranları düşürülmüştü. Kredi limiti 1 milyon liraya kadar olan konut kredisi paketlerinde kredi faiz oranı yüzde 1,37 seviyesinden yüzde 1,29 seviyesine çekilirken 1 milyon lira üstü konut kredisi paketlerinde ise bu oran yüzde 1,34 olarak revize edildi. Kamu bankaları tarafından benzer bir kredi kampanyası 2020 senesinin Haziran ayında yapılmış ve bu dönemde yaşanan talep patlaması ile konut fiyatları rekor oranda zamlanmıştı. 

konut fiyatlarına zam uyarısı

Konu hakkında Sözcü Gazetesi'ne açıklamada bulunan İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Nizamettin Aşa, “Talep oluşunca fiyatlar ciddi şekilde yükseliyor ve faizin düşmesi zamlanan fiyatlar karşısında çok da etkili olmuyor. Faiz düştü konut fiyatı arttı, bunun bir faydası olmaz” diyerek kredi faizleri düşünce konut fiyatlarının arttığını belirterek bunun ev sahibi olmak isteyen dar ve orta gelirli vatandaşa pek fayda sağlamadığını dile getirdi. 

ORTA SINIF İÇİN EV SAHİBİ OLMAK HAYAL OLDU!

Konut fiyatlarında yaşanan artışı değerlendiren İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Aşa “Faizler düşse de satılık ev fiyatlarının geldiği seviyeden sonra ‘alıp kendim oturacağım’ diyen orta sınıf kolay kolay alamaz bu evleri. Düşürülen faiz oranları etkili olmaz bu insanlar için” diyerek alt gelir grubundan sonra artık orta gelir grubu vatandaşların da ev sahibi olmasının çok zorlaştığını söyledi. Konut fiyatları pandemi döneminde tüm dünyada hızla yükselişe geçmiş, Türkiye'de de konut fiyatlarına zam yağmuru yaşanmıştı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@