Ev Fiyatlarını Uçuracak Haber Geldi: Şantiyeler Paydos Etti, Konut Üretimi Durdu!

Ev sahibi olmak isteyen kişileri üzecek haber geldi. Müteahhitler yükselen inşaat maliyetleri nedeni ile şantiyelerde iş bıraktı, konut üretimi durdu!

Emlak Haberleri 29.07.2021 - 17:35 29.07.2021 - 17:37 Gülcan Özer

Türk ekonomisinin lokomotif sektörleri arasında yer alan inşaat sektörü bir süredir başta demir ve çimento fiyatları olmak üzere yükselen maliyetler nedeni ile zor durumda bulunuyordu. İnşaat sektöründe yaşanan  dalgalanma, konuta olan talebin azalması ve inşaat maliyetlerinin yükselmesi üzerine bazı şantiyelerde işlere ara verildi. 

MÜTEAHHİTLER İSYAN ETTİ: SATILMAYACAK İNŞAATI ÜRETEMEYİZ! 

İstihdam rakamlarına sağladığı katkı ve pek çok alt sektörü beslemesi nedeni ile inşaat sektörünün lokomotifleri arasında gösterilen inşaat sektörü uzun süredir yükselen maliyetler nedeni ile zor günler geçiriyordu. Önce döviz kurlarında yaşanan sert yükseliş sonrasında ise pandemi nedeni ile artan emtia fiyatları inşaat sektörünü zora sokarken beklenen açıklama geldi. 

Türkiye'de inşaat sektörünün son dönemde ki parlayan yıldızı olan İzmir'de inşaat çalışmaları durdurulurken yapılması planlanan çok sayıda yeni projede rafa kaldırıldı. Yenigün Gazetesi tarafından yapılan habere göre sayıları 400'e yakın olan yan sanayiyi besleyen inşaat sektöründe hem ekonomide yaşanan belirsizikler hem de yükselen inşaat maliyetleri nedeni ile üretime zorunlu olarak ara verildi. 

inşaat sektörü iş bıraktı

KONUT FİYATLARINA ŞOK ZAM DALGASI YOLDU! EV FİYATLARI NASIL ETKİLENİR, KONUT FİYATLARINA ZAM GELİR Mİ?

Satamayakları inşaatları üretemeyeceklerini belirten müteahhitler şantiyelerde işleri yavaşlatırken bazı şantiyelerde ise üretim tamamen durduruldu. Şantiyelerin kapatılması ile yeni konut üretimi büyük darbe alırken lansmanı yapılması beklenen konut projeleri de raflara kaldırıldı. 

Kentsel dönüşüm projeleri nedeni ile eski konutların yıkılması büyük bir konut ihtiyacını ortaya çıkarırken talebin böylesine arttığı bir dönemde yeni konut üretimine ara verilmesi ile piyasada konut fiyatlarına büyük bir zam dalgası etkisi yaşanabileceği uyarısı geldi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@