Ev Fiyatlarını Yabancılar Mı Yükseltiyor? Oturma İzni Almak İçin Ucuz Konut Avlıyorlar

Yabancıların konut alımları oturma izni almaya yönelik olarak artmaya başladı. Özellikle de Afganlılar konut alımında öne çıktı.

Emlak Haberleri 27.07.2021 - 08:06 27.07.2021 - 08:26 Gülcan Özer

Pandemi nedeni ile yaşanan ekonomik dalgalanma, ev fiyatlarındaki hızlı yükseliş ve konut kredisi faiz oranlarında yaşanan yukarı yönlü hareketlilik sonrası vatandaş konut alım talebini ertelemek zorunda kalmıştı. Ertelenen talebe rağmen TÜİK tarafından açıklanan konut satış rakamlarında ki yükseliş dikkat çekerken bu yükselişin nedeni belli oldu. 

Yabancıların oturma izni almak için konut alım taleplerini arttırdığı görülürken özellikle de oturma izni almaya yönelik olarak konut talebinden sert bir ivmelenme yaşandığı görüldü. Son dönemde sık sık tartışmalara neden olan Afganlıların konut alımlarının ikiye katlandığı ortaya çıktı. 

OTURMA İZNİ ALMAK İSTEYEN AFGANLILAR UCUZ KONUT ARAYIŞINDA! 

Konu hakkında açıklama yapan Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Akbal, Afganlıların Türkiye'den konut alırken ucuz konut aradıklarını ve İstanbul dışını tercih ettiklerini belirterek yabancıların ortalama konut yatırımı yaparken ödedikleri fiyatın 150 bin dolar seviyesinde olduğunu söyledi. 

Bu fiyatın çok daha altına satılan konutlar olduğu gibi çok daha üzerine fiyatlarla satılan konutlarda olduğunu belirten Akbal "Şu an Türkiye’de herhangi bir gayrimenkul alımında 1 yıl oturma izni sağlanıyor. Bizim önerimiz, hangi uyruk olursa olsun, 100 bin doların altında alım yapanlara oturma izni verilmemesine yönelik.

Ama 100 bin dolar üzerinde alana da 5 yıl oturma izni verelim. Bu sayede çok düşük bütçeli alımlar, oturma izni için yapılamasın. Çalışma izni vs olanları bunun dışında tutuyoruz tabii. Ülkemizin göç politikası bellidir. İkamet amaçlı olarak Afganlar genellikle düşük bütçeli konutları alıyor" diyerek yaşanan durumu özetledi. 

afganlılar-konut-aşkı

AFGANLILAR HİSSELİ KONUT ALIYOR, AYNI EVİ PAYLAŞIYOR! 

Ucuz konutların olduğu şehirleri tercih eden Afganlılar ya da İstanbul'un şehir çeperlerinde rağbet görmeyen bölgelerden ev alıyor. Birkaç Afgan'ın aynı evi paylaştığı hisseli konut alımları da öne çıkıyor. 

2020 senesinin ilk 6 aylık döneminde Afgan vatandaşları tarafından Türkiye'den 806 adet konut alınırken 2021 senesinde bu rakam nerede ise iki katına ulaşarak bin 272 adet rakamına ulaştı. Son dönemde Afganlı mültecilerin yurda giriş yaptığı görüntüler büyük tartışmalar getirmiş, muhalefet cephesi sert tepki göstermişti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@