Ev Hanımlarına Çalışmadan Emeklilik Fırsatı! Bu Şartlarda Başvuranlara Emekli Maaşı Bağlanıyor!

Ev hanımlarına kolay yoldan emekli olabilme imkanı tanınıyor. Peki ev hanımları ne şartlarda emekli olabilirler? İşte ev hanımlarını emekli edecek formül...

Ev Hanımlarına Çalışmadan Emeklilik Fırsatı! Bu Şartlarda Başvuranlara Emekli Maaşı Bağlanıyor!

SGK'nın emeklilik sisteminin pek bilinmeyen ayrıntıları en çok araştırma yapılan konular arasında yer alıyor. Bazı ayrıntıları işleterek vatandaşlar kolay bir şekilde emekli olup emekli maaşı almaya başlayabiliyorlar. SGK tarafından bir fırsat da ev hanımlarına veriliyor. Ev hanımları belirli şartları yerine getirip emekli olabiliyorlar. Peki ev hanımları nasıl emekli oluyorlar? Ev hanımlarının emekli olabilmeleri için hangi şartları yerine getirmeleri gerekiyor?

SGK'DAN EV HANIMLARINA EMEKLİLİK FIRSATI!

Milyonlarca kadın hayatlarının belirli dönemlerinde çalışmaya başlayarak SGK girişlerini yapıyorlar. Ardından ise evlendikten sonra çalışmayı tercih etmiyorlar. Yıllarca ev hanımı olarak ailelerini idare eden kadınlara SGK tarafından emeklilik imkanı veriliyor. Ancak bu belirli şartların yerine getirilmesiyle mümkün olabiliyor.

ÇALIŞMADAN EMEKLİ OLUNABİLİYOR!

Daha önce çalışma hayatında yer alan ev hanımları eksik primlerini isteğe bağlı olarak ödeyerek emekli olma imkanı elde edebiliyorlar. İşe girmek gibi bir mecburiyete katlanmadan ev hanımları ilgili sigortalılık kolunda düşük miktarda prim ödemesi yapabiliyorlar. Ev hanımları bu şekilde eksik günlerinin prim ödemesini yapıp emeklilik hakkı elde edebiliyorlar.

25 YIL EVLİ KALMA ŞARTI!

Ev hanımlarının emekli olabilmeleri için bazı şartların da yerine getiriliyor olması gerekir. Ev hanımlarının emekli olabilmeleri için gelir vergisine tabi olmamaları ve yaşlılık aylığı almıyor olmaları gerekiyor. Ayrıca ev hanımlarının 25 yıl evli kalmaları da aranan bir diğer şart olarak öne çıkıyor. Bunun yanında ev hanımlarının emekli olmak için işlemlerini başlatabilmeleri için 50 yaşını doldurmaları da gerekiyor.

EMEKLİLİK BAŞVURULARI NASIL YAPILACAK?

Ev hanımları emekli olabilmek için başvurularını nasıl yapmaları gerektiğini merak ediyorlar. Şartları uyan ev hanımları SGK'nın il ve ilçe müdürlüklerine başvuruda bulunarak emeklilik işlemlerini başlatabiliyorlar. Şartları uyan ve eksik primlerini ödeyen ev hanımları bu işlemlerin ardından emekli olmaya hak kazanıyorlar. Emeklilik hakkını kullanan ev hanımları da maaşa bağlanarak her ay emekli maaşı almaya başlıyorlar.

SONRAKİ HABER