Ev Hanımlarına SYDV, SGK, VGM, İŞKUR Günlük 106 TL, 180 TL, Tek Seferlik 1100 TL, Aylık 1440 TL Destekleri Açıklandı

2022 yılında ev hanımlarına ödenecek destekler neler? Aile Bakanlığı SYDV, SGK, VGM, İŞKUR tarafından düzenlenecek programlar, devlet yardımları, nakit destekler, iş kursları ve emeklilik hakları...

Finans 14.01.2022 - 18:27 14.01.2022 - 18:27 Mustafa Karagöz

Tüm devlet kurumları 2022 yılı programlarını ilan ettiler. Aile Bakanlığı, SGK, VGM, İŞKUR başta olmak üzere birçok devlet kurumunun 2022 yılı programında ev hanımı olup sosyal güvencesi bulunmayan kadınlar için destek ödemeleri mevcut. Ayrıca çalışmak isteyenler kadınlar için kurs programları düzenlenecek. Ev hanımlarının 2022 genelinde değerlendirebileceği o desteklerin tamamını sizlerle paylaşıyoruz. 

2022 YILINDA EV HANIMLARININ ALABİLECEĞİ DESTEKLER

Ev hanımlarına destek sağlayan iki önemli kurum bulunuyor. Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü ve Vakıflar Genel Müdürlüğü. Bu iki kurum sosyal güvencesi olmayan, çalışmayan kadınların başka gelirleri yok ise hem gıda desteği hem nakit para desteği sağlıyorlar. 

Ev Hanımlarına SYDV, SGK, VGM, İŞKUR Günlük 106 TL, 180 TL, Tek Seferlik 1100 TL, Aylık 1440 TL Destekleri Açıklandı2

Ev Hanımlarına Nakit Para Desteği

Ev hanımlarına sağlanan nakit para desteklerinin başında SYDV yardım parası geliyor. Ev hanımı olan, sigortalı bir işte çalışmayan kadınlar Aile Bakanlığı'nın e_Devlet hizmetleri üzerinden sosyal yardım başvurusunda bulunabilir. 

İkinci destek ödemesi SYDV'lerin düzenli yardımları. Bu destek ödemeleri de eşi vefat etmiş, sosyal güvencesi olmayan, çalışamayan kadınların mağdur olmamaları amacıyla verilir. Kurum 2022 yılında bu ödemelere zam yapacak. 

VGM ise tüm özel şartların sağlanması durumunda ev hanımlarına 1440 TL muhtaç aylığı bağlayabilir. Düzenli ödenen bu ödemelerin onaylanması için sosyal güvence olmaması, düzenli gelir olmaması, gelir getirici gayrimenkul olmaması gibi şartlar var. 

Ev Hanımlarında Gıda Desteği

Aile Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü ve VGM ayrı ayrı gıda yardımı sağlamakta. VGM'nin gıda yardımı kuru gıda yardımları olmak üzere verilir ve tek kişilik haneler için 13.5 kg, 4 kişilik ailerler için 21 kg destek sağlanır. İki kurumun gıda yardımlarına il veya ilçe müdürlüklerinden başvuru yapabilirsiniz. 

Ev Hanımlarına SYDV, SGK, VGM, İŞKUR Günlük 106 TL, 180 TL, Tek Seferlik 1100 TL, Aylık 1440 TL Destekleri Açıklandı 3

ÇALIŞMAK İSTEYEN EV HANIMLARINA GÜNLÜK 179 TL VE 106 TL İLE KURS

İŞKUR İEP kurslarına katılan ve işsiz olan ev hanımlarına günlük 179 TL'ye ulaşan harçlık ödemesiyle kurs sağlanır. Kurs süresi sona erdiğinde işverenler talep ettikleri alanda meslek sahibi olmuş kadınlara istihdam sağlarlar. 

İŞKUR MEK kursları da kadınlara günlük 106 TL ile kurs imkanı sunar. MEK kursları istihdam garantilidir. Ancak bazı işverenler yüzde 50 istihdam garantili kurs açarlar. Bu durumda günlük 65TL ödeme yapılır. İstihdam durumu ise kurs sonunda belli olur. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@