Ev Kiralanması veya Konut Satışında Emlakçı Komisyon Ücretleri Ne Kadar?

Konut satışı yapan, ev veya işyeri kiralayan vatandaşlar emlakçılara komisyon ödemesi yaparlar. Peki 2020 yılında emlakçı komisyon ücretleri ne kadardır? İşte mevzuatta yer alan düzenleme.

EMLAK HABERLERİ 23.01.2020 - 23:30 15.07.2021 - 00:10 Emlak 365

Konut satışı yapan, ev veya işyeri kiralayan vatandaşlar emlakçılara komisyon ödemesi yaparlar. Peki 2020 yılında emlakçı komisyon ücretleri ne kadardır? İşte mevzuatta yer alan düzenleme.

Emlak sektöründe yaşanan hareketlilik sonrası vatandaşlar sektöre dair bazı araştırmalarda bulunuyorlar. Bu araştırmalardan bir tanesi de konut satışlarında yapılan masraflar. Ev almak isteyen vatandaşların ödemiş oldukları bu masraf tutarları bir hayli yüksek seviyelere çıkarken bazı masraflar ise tutarları ile ön plana çıkıyor.EMLAKÇI KOMİSYON ÜCRETLERİKonut alım satımlarında veya işyeri ile ev kiralanması durumunda vatandaşların ödemiş oldukları masraflardan bir tanesi de emlakçı komisyonları. Peki vatandaşlar emlakçılara 2020 yılında tamam komisyon ödemesi yaparlar? İşte mevzuatta yer alan o ücret düzenlemeleri; Konut Satış İşlemlerinde Komisyon ÜcretiÖncelikle emlakçıların alacağı komisyon ücreti Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik'te yer alan düzenlemeler esasına göre belirlenir. Bu yönetmelikte yer alan düzenlemeye göre; gayrimenkul satış işlemleri komisyonu, en fazla "satış bedelinin %2+KDV (%18)" belirlenmiş olup, alıcıdan ve satıcıdan ayrı ayrı alınır.Burada önemli olan nokta ise yüzde 4 olan emlakçlı komisyon ücreti, anlaşma yapılması durumunda sadece alıcı yada sadece satıcı tarafından da ödenir. Kiralama İşlemlerinde Komisyon ÜcretiEv, işyeri veya herhangi gayrimenkul kiralaması yapacak olan vatandaşların ödeyecekleri komisyon ücreti de "bir aylık kira bedeli+ KDV (%18)" olarak alınabilir. Kiralama işlemlerinde ödenecek komisyon ödemelerine ilişkin olarak genel olarak kiracı tarafından ödenen bu ücret sözleşmede böyle bir madde yoksa iki taraf tarafından da ödenebilir. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@