Ev Kiraları İki Katına Çıktı, Emlakçılar İsyan Etti: Fırsatçılık Yapıyorlar!

Samsun'da ev kiralarının neredeyse iki kat zamlanması üzerine emlakçılar isyan bayrağını açtı. Samsun Emlakçılar Odası Başkanı Mevlüt Oral, “kira artışları maliyet yükselişi ile açıklanamaz” dedi.

Emlak Haberleri 04.09.2021 - 17:24 04.09.2021 - 17:30 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de son aylarda neredeyse hemen hemen her şehirde kiraların fahiş oranlarda artması gayrimenkul sektörünün önemli problemlerinden birisi haline geldi. TÜİK verilerine göre Ağustos ayı itibariyle 2020 ile 20921 arasında ülke genelinde kiralar yüzde 11 oranında yükseldi. Ancak gerçek piyasa verilerindeki artışlar TÜİK'in kira artış oranının çok üzerinde gerçekleşti. 

Sinop'ta imar planının durdurulmasının ardından kiralar son bir yıl içerisinde yüzde 50 artış gösterdi. Karadeniz'in en büyük şehri olan Samsun'da ise kiralar aylık 2.500 TL'ye kadar çıktı. Bu yükselişte yeterli konut arzının olmaması, yüksek talep ve inşaat maliyetlerindeki artışlar gerekçe olarak gösteriliyor. 

FIRSATÇILIKI YAPILIYOR!

Samsun Emlakçılar Odası Başkanı Mevlüt Oral, Samsun'daki ev kiralarının artışları konusunda açıklamada bulunarak, “Samsun'da ev kiraları ortalama olarak son bir yıl içerisinde yüzde 33 ile yüzde 66 arasında yükseldi. Bu zammın da inşaat maliyetlerindeki artışlardan kaynaklandığı iddia ediliyor. Yalnız bu kiralardaki artışları bu şekilde açıklayamayız. Resmen fırsatçılık yapılıyor.” dedi. 

2.500 TL'NİN ALTINDA KİRALIK EV YOK!

Samsun'da bazı ilçelerde yüzde 100'ün üzerinde kira artışları olduğunu söyleyen Samsun Emlakçılar Odası Başkanı Mevlüt Oral, “Samsun'un cazibe merkezi olan ilçelerinin başında Atakum geliyor. Bu ilçede kiralık evlere özellikle yaz aylarında çok yoğun talep oluyor. Atakum'da kiralarda iki kat artış meydana geldi. Artık bu ilçede 2.500 TL'nin altında ev bulmak mümkün değil. Oysa burada kiralar en fazla 1.250 TL ile 1.500 TL aralığındaydı. Bunun adı fırsatçılıktır.” ifadelerini kullandı. 

Kiralardaki artışları Samsun özelinde değerlendiren Samsun Emlakçılar Odası Başkanı Mevlüt Oral, “Samsun'da konut arzının azaldığını biliyoruz. Mevcut konut arzı artık taleplere yeterli gelmiyor. Fiyat artışları bundan da kaynaklanıyor. Bir de Samsun daha önce sürekli göç veren bir şehirdi. Şimdi ise bu tamamen terse döndü ve göç almaya başladı. Kira artışlarında bu da etkili oluyor.” şeklinde konuştu.

EV KİRALAMAK İSTEYENLERİ ZOR BİR SÜREÇ BEKLİYOR

Samsun'da ev kiralamak isteyenleri zorlu bir sürecin beklediğini söyleyen Samsun Emlakçılar Odası Başkanı Mevlüt Oral, “Samsun'da iki devlet üniversitesi bulunuyor. Şimdi yüz yüze eğitimin başlayacak olması ile kiralık evlere olan talep çok daha fazla artacak. Fırsatçı ev sahipleri bunu da değerlendirerek kiralara bir zam daha yapacaklardır. Geçtiğimiz yıl öğrencilere kiralanamayan evler boş kaldı. Şimdi ise bunun acısı çıkartılacak.” dedi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@