Ev Kiraları ve Konut Fiyatlarına Düğün Zammı!

Pandemi nedeni ile ertelenen düğünlerin tekrar başlaması ile kiralık ve satılık evlere olan talep artış gösterdi. Talep artışı fiyatlara da zam olarak yansıdı!

Ev Kiraları ve Konut Fiyatlarına Düğün Zammı!

Koronavirüs salgını nedeni ile düğün merasimleri ve nikahlara kısıtlamalar getirilmiş, yasaklar nedeni ile pek çok düğün ertelenmişti. Yasakların kaldırılması ile beraber düğünler yeniden başlarken yeni yuva kurmak isteyen kişilerin talepleri ile hem konut fiyatları hem de kiralar artış gösterdi.

Piyasada kiralık ev bulmak son derece zorlaşırken kiralık ev arayan kişilerin yoğun talepleri kiraları da yükseltti. Kentsel dönüşüm projelerinin hız kazanması, müteahhitlerin satılmayacak endişesi ile yeni konut üretimlerini azaltması ve artan talebin etkisi ile konut fiyatları ve kiralık ev fiyatları cep yakmaya başladı.

ERTELENEN DÜĞÜNLER TEKRAR BAŞLADI, KONUT FİYATLARI PATLADI!

Salgın döneminde zorunlu olarak ertelenen düğünlerin tekrar başlaması hem kiralık ev fiyatlarına hem de konut fiyatlarına zam olarak yansıdı. Konu hakkında açıklama yapan Finans Uzmanı Dr. Hakan Yıldırım fiyat artışlarını tetikleyen farklı pek çok etken bulunduğunu belirterek "Döviz kurlarının devamlı artış trendi içerisinde davranması, buna bağlı olarak artan enflasyon, salgın dönemi ile birlikte oluşan belirsizliğin yol açtığı algı ve bu duruma bağlı olarak konut fiyatlarının devamlı artacağına inanan bir popülasyonun oluşmasıyla talepte bir artışın meydana geldiğini söylemek pek de yanlış olmayacaktır" diyerek bu nedenleri sıraladı.

EV FİYATLARI NE OLUR, KİRALAR VE KONUT FİYATLARI DÜŞER Mİ?

Konut fiyatlarının ani olarak düşmesinin de ekonomi için riskli olduğunu belirten Dr. Yıldırım devletin konut fiyatlarını düşürmek amacı ile TOKİ projelerine ağırlık vermesi gerektiğini ve ucuz sosyal konut projesi üretimine yönelmesi gerektiğini dile getirdi.