Ev Kiralarken Veya Satın Alırken Emlakçıya Verilen Komisyon Geri Alınır Mı?

Emlak alım satımlarına aracılık edilmesi karşılığında emlakçılara ödenen komisyonlar geri alınabilir mi? Emlakçılar müşteriden aldıkları komisyonu iade etmek zorunda mı?

Emlak Haberleri 10.01.2022 - 00:06 10.01.2022 - 00:06 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de emlak alımı, satımı ve kiralanmasında emlakçılar tarafından aracılık edilmekte ve bunun karşılığı olarak da belirli oranlarda emlakçı komisyonu ödenmektedir. Emlakçı komisyonunu ödemek istemeyenler veya bu yapılan ödemeleri geri almak isteyenler oldukça fazla olmaktadır. Ancak bu durum kanunen bir karara bağlanmıştır. Emlakçılar belirli şartlar dahilinde yasal olarak komisyon alabilmekte ve taraflar arasında aracılık yapabilmektedirler. Peki emlakçı komisyonları geri alınabilir mi?

EMLAKÇI KOMİSYONU GERİ ALINIR MI?

Normal şartlar altında gerçekleştirilen bir emlak alım, satım veya kiralama işleminde emlakçı komisyonunun geri ödenmesi ihtimali kesinlikle yoktur. Bundan dolayı da taraflar emlakçılara iade talebinde bulunamazlar. Ancak bazı durumlarda bu komisyon ödemesinin geri alınması mümkün olabilmektedir. Bunun için satıcının satış işleminden vazgeçmesi, sözleşmeye aykırı bir durumun ortaya çıkması gerekmektedir. Böyle bir durumda alıcı ödediği emlakçı komisyonunu isteyebilir ve geri ödeme yapılması da yasal zorunluluk olmaktadır.

EMLAKÇI YER GÖSTERİRKEN ÜCRET İSTEYEBİLİR Mİ?

Emlakçılar müşterilerden sadece satış işlemlerinin tamamlanması ile komisyon talep edebilirler. Yasal olarak emlakçının bir evi göstermesi için herhangi bir ücret talep edilemez. Emlakçıların böyle bir ödeme talep etmeleri hukuki değildir. Böyle bir ödeme talep eden emlakçılara da ödeme yapılmamalıdır.  Bu ödemenin herhangi bir dayanağı bulunmamaktadır.

EMLAKÇILAR HANGİ İŞLEMLERDEN NE KADAR KOMİSYON ALIRLAR?

Emlakçıların hangi işlemlerde ne kadar komisyon alabilecekleri yasal olarak belirlenmiştir. Bir alım satım işlemine aracılık eden emlakçı hem alıcıdan hem de satıcıdan satış bedeli üzerinden yüzde 2 komisyon ve KDV alabilmektedir. Kiralama işlemlerinde ise emlakçı komisyonu olarak sadece kiracıdan bir yıllık kira bedelinin yüzde 10'u ve KDV alınmaktadır. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@