Ev kiralayan yabancıya oturum izni uygulaması değiştirilsin

Türkiye'de ev kiralayan yabancılar bir yıl boyunca oturum izni alıyorlar. Sektör içinden önemli isimler bu uygulamanın dünyanın başka ülkesinde olmadığını ve değiştirilmesi gerektiğini söylediler.

Emlak Haberleri 06.05.2022 - 10:59 06.05.2022 - 11:02 Mustafa Karagöz

Emlak365.com - Emlak sektöründe var olan uygulamalardan bir tanesi de ev kiralayan yabancılar için. Türkiye'ye gelip ev kiralayan bir yabancı bir yıla kadar oturum izni alabiliyo. Çok uygun koşullarda oturum izni alınması ise emlak sektöründe ele alındı. Sektörün önemli isimleri dünyadaki örneklere dikkat çekerek birçok ülkede 100 bin, 200 bin dolarlık yatırımla bu hakkın verildiği ifade ederek düzenleme talebini dile getirdiler.

GAYRİMENKUL SEKTÖRÜ UYGULAMANIN DEĞİŞTİRİLMESİNİ İSTİYOR

Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal, Türkiye'de yabancılara konut satışı ve konut kiralanması hakkında konuştu. Ömer Faruk Akbal yapmış olduğu açıklamasında ilk olarak yabancılara sağlanan oturum izni hakkına değindi. Bu uygulama ile Türkiye'de oturum izni alan çok geniş bir kitle olduğunu ifade eden Akbal hem uygulamanın detaylarına ilişkin bilgi verdi hemde neler yapılması gerektiğine ilişkin konuştu.

GİGDER Başkanı Ömer Faruk Akbal önerilerini ise  “Türkiye daire kiralayan yabancıya 1 yıl oturum hakkı veriliyor. Hiçbir ülkede böyle bir uygulama yok. Ancak çalışma veya öğrenci vizesi olana veriliyor. Ya da 300-400 bin dolarlık oturum programıyla böyle bir hak kazanıyorlar. Bizim de kiralamayla oturum hakkı yerine 150-200 bin dolar ödeyene bu hakkı vermemiz gerekir” ifadeleriyle dile getirdi. 

Akbal gelenlerin hepsinin vatandaşlık için gelmediğini de vurgulayarak bu alanda oturum programı çıkarılması durumunda Dubai'ye giden kitlenin Türkiye'ye çekilebileceğini söyledi. Akbal konuşmasında ayrıca yabancıya satılan konutların yarısının kiraya verildiğini ifade ederek sadece bu yıl yabancıya satılan 58 bin konutun 30 binin yeniden kiraya verildiğini de aktardı. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@