Ev Kredisi Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

Kredi çekerek ev sahibi olmak isteyen kişilere yönelik olarak bankalar konut kredisi kullandırmaktadır. Peki, ev kredisi nasıl alınır, şartları nelerdir?

KONUT KREDİSİ 27.06.2018 - 20:09 15.07.2021 - 00:20 SERHATMEDYA

Kredi çekerek ev sahibi olmak isteyen kişilere yönelik olarak bankalar konut kredisi kullandırmaktadır. Peki, ev kredisi nasıl alınır, şartları nelerdir?

Bankadan kredi çekerek ev sahibi olmak isteyen kişilere yönelik olarak konut kredisi kullandırılmakta olup konut kredisi çekerek ev satın almak isteyen kişilerin bankalarca aranılan konut kredisi şartları için yeterli olmaları gerekmektedir. Aksi halde ne yazık ki konut kredisi başuru formu dolduran kişiler konut kredisi red kararı ile karşı karşıya kalmaktadır.Ev Kredisi Nasıl Alınır?Konut kredisi kullanmak istiyorum diyen kişilerin satın almak istedikleri konutun tapusu ile kredi kullanmak istedikleri bankanın şubesini ziyaret etmeleri yeterlidir. Banka başvuru işleminde ilk olarak konut kredisi başvuru formu doldurmanızı ister. Ardından kimlik numarası bilginiz üzerinden kredi notu ve kredi sicili sorgulaması yapılarak kredi için uygunluğunuz değerlendirilir. Yeterli bulunmanız durumunda banka konut kredisi ekspertiz ücreti talep eder ve bu ücreti ödemeniz durumunda konut kredisi eksper raporu çıkartılarak konutun değeri belirlenerek bu değer üzerinden maksimum yüzde 80 oranında kredi kullanmanıza izin verir. Geriye kalan yüzde 20 'lik tutar ise konut kredisi peşinatı olarak sizden tahsil edilir. Genelde konut kredisi onay süresi 3-4 iş günü arasında değişmekte olup konut kredisi ekspertiz işlemi daha kısa sürede tamamlanırsa 1-2 gün içinde dahi yapılabilmektedir.Ardından banka satış sürecini başlatır ve tapu dairesinden randevu alınarak bankanın avukatı ile beraber konut kredisi kullanmak istiyorum diyen kişi ile satışı yapacak olan kişi ile beraber tapuya gidilerek satış yapılır. Banka avukatı bu esnada tapu kütüğü kaydına banka adına tapuya ipotek şerhi koydurur ve konut kredisi borcu bitene kadar tapuya ipotek şerhi uygulanmaya devam eder. Ev Kredisi Şartları Nelerdir?Her bankanın uyguladığı koşullar farklı olmakla beraber genelde tüm bankaların ortak olarak aramış oldukları konut kredisi şartları da bulunmaktadır. Örneğin kredi çekilerek satın alınmak istenen konutun tapusunun olması tüm bankalar tarafından aranılan şartlardan biridir. Yine konutun iskanının bulunması, kredi çekmek istiyorum diyen kişinin yüksek kredi notu ortalaması bulunması, temiz bir kredi sicili bulunması, maaşı ile kullanmak istediği kredi notu ortalamasının arasında yarı yarıya oran bulunması aranılan ortak şartlardandır. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@