Ev Kurma Maliyeti 2021 Açıklandı! Sıfırdan Ev Kurmak Ne Kadar?

Türkiye'de evlenme yaşı giderek düşmeye devam ederken bunun en önemli nedeni yükselen evlenme masrafı olarak gösteriliyordu. Açıklanan ev kurma maliyeti de bu savı destekledi. Türkiye'de sıfırdan ev kurmanın maliyeti 3 senede tam 2 katına ulaştı. İşte ev kurmak isteyenler için açıklanan o rakamlar!

EMLAK HABERLERİ 07.07.2021 - 15:16 07.07.2021 - 15:16 Emlak 365

Ev kurma maliyeti 2021 hesaplandı, son 3 senelik zaman dilimi içerisinde sıfırdan ev kurmanın maliyetinin 3 katına ulaştığı ortaya çıktı. Rakamlarda yaşanan yükseliş enflasyon rakamlarında yaşanan yükselişin etkilerini bir kere daha gözler önüne sererken söz konusu dönemde en fazla fiyat artışının set üstü ocakta yaşandı. 

EVLENMEK İSTEYENLER DİKKAT! SIFIRDAN EV KURMANIN MALİYETİ KAÇ LİRA?

Bloomberg HT tarafından yapılan özel araştırma ile Türkiye İstastik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan aylık fiyat verilerine göre sıfırdan ev kurmanın maliyeti hesaplandı. 2018 senesinin Haziran ayında sıfıdan ev kurmanın maliyeti 32 bin 493 lira olarak hesaplanırken aynı ürünlerin kullanıldığı sepetin 2021 yılındaki maliyeti ise 64 bin 896 liraya ulaştı. 

Hazırlanan sepet içerisinde 37 ürün yer alırken hesaplamada değişken giderler olarak kabul edilen kira ve fatura abonelik ücretleri ise bir seferliğine hesaplamaya dahil edildi. Araştırmanın gerçekleştirildiği son 3 senelik zaman dilimi içerisinde fiyatı en çok artan ürün yüzde 242 oranında zam gören set üstü ocak oldu. Yüzde 200 oranında zam gören porselen ev eşyası ise sıralamada ikinci sırada yer aldı. 

Sepetin içerisinde yer alan en fazla pahalı ürün 8 bin 485 liralık gideri ile bilgisayar olurken sıralamada ikinci sırayı ise 8 bin 343 liralık faturası ile oturma odası yer aldı. Sepette hesaplamaya dahil edilen ürünler arasında set üstü ankestre ocak, davlumbaz, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, televizyon, no frost buzdolabı, bilgisayar, yemek odası, oturma odası, çift kişilik yatak ve sandıklı baza, elektrikli süpürge, halı, perde, elektrikli küçük ev aletleri gibi 37 ürün yer aldı. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@