Ev Onarımına 25 Bin TL, Prefabrik Ev Yapımına 40 Bin TL, Betonarme Ev İnşasına 70 Bin TL Barınma Yardımı Veriliyor!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından barınma yardımlarına 2022 güncellemesi yapıldı. Buna göre evini onaranlara, prefabrik ve betonarme ev yaptıranlara ödenecek yardımlar arttırıldı.

Emlak Haberleri 26.01.2022 - 19:31 26.01.2022 - 19:31 Engin Uzunoğlu

Aile Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından vatandaşlara çok sayıda sosyal yardım yapılıyor. Milyonlarca vatandaş belirli şartları karşılamaları halinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın yürüttüğü sosyal yardım programlarından yararlanıp düzenli veya tek seferlik sosyal yardım alabiliyorlar. En yüksek tutarlı sosyal yardım kalemi ise uzun yıllardır barınma yardımı oluyor. Peki barınma yardımı nedir? Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın barınma yardımı kapsamına neler girmektedir?

BARINMA YARDIMI NEDİR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın sosyal yardım programlarından birisi olan barınma yardımının ne olduğuna dair bir merak yaşanıyor. İhtiyaç sahibi olan ailelerin barınmalarının sağlıklı koşullarda sağlanabilmesi için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde vatandaşlara barınma yardımları veriliyor. Bu barınma yardımları kapsamına ev onarımı, ev eşyası alımı, prefabrik ev yapımı ve betonarme ev yapımı girmektedir. Bu şekilde vatandaşlara ihtiyaç sahibi olmaları şartıyla yüklü miktarlarda nakit ödemeler yapılmaktadır.

AİLE BAKANLIĞI BARINMA YARDIMLARINI KİMLERE VERİYOR?

Aile Bakanlığı'nın barınma yarıdmı imkanından yararlanmak isteyen vatandaşlar öncelikle oturulmayacak kadar eski, bakımsız ve sağlıksız evlerde yaşıyor olmaları gerekir. Buradaki ihtiyaç sahipleri barınma yardımından yararlanabilirler. Ayrıca barınma yardımı alacak olan hanelerde kişi başına düşen gelir 1.417 TL'den az olmalıdır. Bunun yayında Yaşlılık, engellilik, tek ebeveynli aile, dul olmak gibi özel şartlardan birisine de sahip olmak gerekir. Barınma yardımı alacak olan vatandaşlar onarımı yapılacak evin veya ev yapılacak arsanın tam hisseli tapusuna da sahip olmalıdırlar.

barınma yardımı tutarları güncellendi

EV ONARIMLARINA 25 BİN TL SOSYAL YARDIM

Aile ve Sosyal Himzetler Bakanlığı gerekli tüm şartları yerine getiren ve barınma yardımı almaya hak kazanan vatandaşlara ev onarımı yapabilmeleri için nakdi veya ayni sosyal yardım ödemesi vermektedir. Bu kapsamda 2022 güncellemesine göre vatandaşlar 25 Bin TL sosyal yardım alarak evlerini onarabilecekler. Tamamen ev onarımında kullanılması gereken bu sosyal yardım ile ihtiyaç sahibi aileler sağlıksız evlerini içerisinde oturulabilir hale getirebilecekler.

PREFABRİK EV YAPTIRANA 40 BİN TL BARINMA YARDIMI

Bir ev yaptırmak için uygun bir arsası olan vatandaşlara ihtiyaç sahipliği şartlarını karşılamaları halinde prefabrik ev yaptırabilmeleri için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından prefabrik ev yaptırma yardımı da verilmektedir. Bu kapsamda vatandaşlar 40 Bin TL sosyal yardım ödemesi almaktadırlar. Bu şekilde elde edilen barınma yardımının kullanılması ile prefabrik ev yaptırma oldukça kolay bir hale gelmektedir.

BETONARME EV YAPTIRANLARA 70 BİN TL YARDIM

Devlet tarafından betonarme ev yaptırmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlara da sosyal yardım programı kapsamında ödeme yapılmaktadır. Betonarme ev yaptıran vatandaşlar barınma yardımının tüm koşullarını yerine getirmeleri halinde 70 Bin TL'lik betonarme ev yapımı yardımı alabilmektedirler. Alınan bu sosyal yardım ile ihtiyaç sahibi ailelerin yaşanılabilecek bir eve sahip olmaları Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından desteklenmektedir.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@