Ev Sahibi Değişirse Kiracının Ödediği Depozito Ne Olur?

Ev sahiplerinin kiracılardan aldıkları depozitonun evin satışı sonrasında ne olacağı merak ediliyor. Ev satılırsa kiracının depozitosu yanar mı? Kiracı depozitosunu kimden alabilir? 

Emlak Haberleri 27.10.2021 - 06:00 27.10.2021 - 06:00 Engin Uzunoğlu

Bir ev kiralama işlemi sırasında ev sahipleri kendilerini güvence altına alabilmek için depozito talep etmektedirler. Bu depozito kiracının kira ödemeden evi boşaltması, eve zarar vermesi veya faturaları ödemeden evden çıkması gibi ihtimaller karşısında alınır. Burada amaç ev sahibinin olası zararlarını karşılayabilmek ve kiracının buna göre hareket etmesidir. 

DEPOZİTO EVDE ÇIKARKEN İADE EDİLİR Mİ?

Kiracının evi kiralarken ödediği depozito tutarı kiracılığın bitmesi ile yine kiracı tarafından ev sahibinden talep edilir. Normal şartlar altında, evi teslim alan ve kontrolleri yapan ev sahibi kiracının eve zarar verip vermediğini tespit ederek zarar verilmemişse ödenen depozito tutarını kiracıya teslim etmek zorundadır. Eve zarar verilmişse meydana gelen zarar depozitodan karşılanır. 

Kiracılar depozito ödediklerinde genellikle bunu kira sözleşmesine yazdırmaktalar. Bu kira sözleşmesi evden çıkarken kiracının depozitoyu iade almasında büyük bir öneme sahiptir. Yazılı bir belgesi olan kiracı hukuki süreçte yüzde 100 haklı olurlar. Ev sahipleri kiracıların ödedikleri depozito ücretine haksız yere el koyamazlar. 

EV SAHİBİ DEĞİŞİRSE KİRACININ ÖDEDİĞİ DEPOZİTO NE OLUR?

Kiracılık süresi içerisinde kiracılar bazen ev sahiplerinin değişebildiğine şahitlik edebilmektedirler. Böyle bir durumda ise işler oldukça karışır. Eski ev sahibi ile kiracı arasında kira sözleşmesi yapılmış ve depozito ödemesi de eski ev sahibine yapılmıştır. Ev sahibinin değişmesi kira sözleşmesinde değişiklik yapılması anlamına gelmiyor. Aynı kaide depozito konusunda da geçerli oluyor. 

Kiracı evin satışından sonra evden çıkmak isterse depozito ödemesini yeni ev sahibinden talep edebilmektedir. Yeni ev sahibi kira sözleşmesinin tarafı olmuştur. Evi satın almasıyla aslında bu kira sözleşmesini de satın almış olarak kabul edilir. Dolayısıyla depozitoyu da eski ev sahibinden almış sayılmaktadır. Yeni ev sahibi kiracısının talep etmesi durumunda depozito iadesini yaomak zorundadır. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@