Ev Sahibi Eve Ne Kadar Zam Yapabilir?

Ev sahipleri ile kiracıları en fazla karşı karşıya getiren konulardan biride kiraya zam konusudur. Peki, kiraya zam neye göre yapılır?

Emlak Haberleri 07.07.2018 - 12:30 15.07.2021 - 00:20 Serhat Karaman

Ev sahipleri ile kiracıları en fazla karşı karşıya getiren konulardan biride kiraya zam konusudur. Peki, kiraya zam neye göre yapılır?

 Bilindiği üzere kira sözleşmeleri yıllık olarak düzenlenmekte olup bu sürenin dolması durumunda kira sözleşmesi iptali yapılmaması halinde sözleşme otomatik olarak yenilenmiş olarak kabul edilir.Bu durumda kira artış oranı üzerinden hesaplama yapılarak yeni dönemde ödenecek olan kira bedeli hesaplanır. Peki, kira zam oranı neye göre belirlenir?Ev Sahibi Kiraya En Fazla Yüzde Kaç Zam Yapabilir?Ev sahipleri ve kiracıları sıklıkla karşı karşıya getiren kira zam oranı sorununu çözmek için Borçlar Kanunu kapsamında bu konuya devlet sınırlama getirmiştir. Yeni Borçlar Kanunu kapsamında ele alınan kira zam oranı için getirilen sınırlama ile konut kira zam oranı olarak ev sahiplerinin en fazla her ay açıklanan ÜFE rakamlarının 12 aylık ortalamasını kullanmasına karar verilmiştir. Yani örnek vermek gerekirse Temmuz ayı kira zam oranı olarak Haziran ayı içerisinde TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları temel alınmakta ve açıklanan 12 aylık ÜFE ortalaması hesaplamada yapılacak maksimum kira zam oranı olarak kullanılmaktadır. Ev Sahibi Kiraya Fazla Zam Yapmak İstiyorGenelde kira artış hesaplama işleminde kanunlarca belirlenen kira zammı oranı olarak ÜFE'nin 12 aylık ortalaması kullanılmaktadır ancak ev sahibi dilerse bu rakamın altında kalan bir tutar için de zam yapma hakkını kullanabilir. Ancak bu rakamın üstüne çıkılması kesinlikle yasaktır. Yani ev sahibi ÜFE'nin 12 aylık ortalaması için belirlenen oranın altında zam yapabilirken kesinlikle üstünde zam yapamaz. Ev sahibi fazla zam yapıyor diyen kişilerin yasal haklarını kullanması gerekir. Bunun için mahkemeye başvuruda bulunabilir, bu süreçte kirayı geciktirmemek adına ÜFE üzerinden zam hesaplaması yaparak kiranızı bu rakamlar üzerinden ödemeye devam edebilirsiniz. 2018 Temmuz Kira Artış Oranı Rakamları ve Örnek Kira Artış Oranı Hesaplaması İçin TIKLAYINIZ...emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@