Ev Sahibi İstediği Zaman Eve Girebilir Mi, Ev Sahibinin İzinsiz Eve Girmesi Suç Mu?

Konut dokunulmazlığını ihlal ev sahibi ile kiracı arasında yaşanan en büyük anlaşmazlıklar arasında yer alıyor. Peki, ev sahibinin kiracının evine izinsiz girmesi suç mu, Yargıtay kararı var mı?

Ev Sahibi İstediği Zaman Eve Girebilir Mi, Ev Sahibinin İzinsiz Eve Girmesi Suç Mu?

Ev sahipleri ile kiracılar arasında yaşanan anlaşmazlıklar kiralık ev fiyatlarının artması ile rekor seviyelere ulaştı. Ev kiralarında yaşanan artış sonrasında ev sahipleri kiracılarını çıkarmak için her türlü bahaneyi değerlendirmeye başlarken ev sahiplerinin tacizlerine uğrayan kiracılar duruma isyan etti.

Özellikle de kiracısının açığını yakalamak için uğraşan ev sahiplerinin sık sık kiracının evine gelmesi ile sinirler gerilirken bazı ev sahiplerinin durumu abartarak kendi anahtarları ile kiracının evine girmesi ya da kiracının eşyalarını o yokken evden dışarıya çıkarması en çok şikayet edilen konular arasında yer aldı. Peki, ev sahibi kiracının eşyalarına el koyabilir mi, kiracının evine girebilir mi?

EV SAHİBİ KİRACININ EVİNE GİREBİLİR Mİ?

Hayır, her ne sebeple olursa olsun kiracının izni ve onayı olmadan ev sahibinin kiracının evine girmesi mümkün değildir. Ev sahibi kira sözleşmesini imzaladığı anda taşınmaz üzerindeki tüm kullanım haklarını kiracısına devretmiş olur. Yani evi kullanma ve üzerinde tasarruf etme hakkı kiracıya geçer. Ev sahibinin artık kendi anahtarı ile kiracının evine girmesi ya da onun izni olmadan konutu ziyaret etmesi mümkün değildir.

KONUT DOKUNULMAZLIĞINI İHLAL CEZASI ALABİLİRSİNİZ! HAPİS CEZASI VAR MI?

Ev sahibi kiracısının izni olmadan, kiracısı evde yokken kendi anahtarı ya da çilingir yardımı ile eve girerse bu durumda konut dokunulmazlığını ihlal cezası alır. Konut dokunulmazlığının ihlali ciddi bir suçtur ve kiracının şikayet etmesi durumunda ev sahibi ceza alır. Yargıtay tarafından 2021 senesinde konu hakkında emsal bir karara imza atıldı ve çilingir ile kapıyı açtıran ev sahibine 10 ay hapis cezası verildi.