Ev Sahibi Kira Ödemeyen Kiracının Eşyalarını Evden Atabilir Mi?

Ev sahipleri ile kiracılar arasındaki ilişkiler zaman zaman istenmeyen boyutlara ulaşabiliyor. Kira borcu ödemeyen kiracının eşyalarını ev sahibi evden atabilir mi?

Emlak Haberleri 10.04.2022 - 21:48 10.04.2022 - 21:48 Engin Uzunoğlu

Ev sahipleri ile kiracılar arasında tesis edilen ilişkiler bazı durumlarda istenmeyen noktalara ulaşabiliyor. Bu hoş olmayan durumlarda taraflar arasındaki ilişki kesinldiği gibi taraflar birbirlerine karşı bazı tavırlar geliştirebiliyorlar. Ev sahipleri kira borcunu düzenli ödemeyen kiracılardan yana dert sahibi olabiliyorlar. Bu durumda alacaklarını tahsil edemeyen ev sahipleri öfkeyle hareket ederek kiracılara dair farklı tavırlar sergileyebiliyorlar. Kiracının eşyalarının evden atılması da bunlardan birisi olabiliyor. 

KİRACININ EŞYALARINI EV SAHİBİ EVDEN ATABİLİR Mİ?

Kiracının kira borcunu ödememesi kira sözleşmesini ihlal etmesi anlamına gelmektedir. Böyle bir durumda ev sahipleri mağdur olmaktadırlar. Ancak bu mağduriyetin giderilebilmesi için sürdürülmesi gereken bazı yasal yollar bulunmaktadır. Bazı ev sahipleri bu yasal yollar yerine farklı bir tavır sergileyebiliyorlar. Bunlardan birisi de kiracının eşyalarının evden atılması oluyor. Ancak bu durum ev sahibinin haklı iken haksız olması anlamına geliyor.

Kira sözleşmesi ile evin kullanım hakkı belirli bir bedel karşılığında kiracıya ev sahibi tarafından devredilmektedir. Ev sahibi evin mülk sahibi olabilir ama kullanım hakkı kiracınındır. Kira borcunun olması kira sözleşmesini ortadan kaldırmadığı gibi ev sahibine istediği gibi hareket etme hakkı tanımaz. Kiracının eşyalarının evden atılması başlı başına bir suç oluşturmaktadır. Hatta bu durumda zincirleme bir suç meydana gelmektedir.

Kiracının konutu ev sahibi tarafından istenildiği gibi müdahaleye açık değildir. Hatta konut dokunulmazlığı bulunmaktadır. Bu konut dokunulmazlığının ihalali ise hapis cezası ile cezalandırılmaktadır. Ev sahibi kiracıdan izinsiz eve girerek bir suç işlemiş oluyor. Kiracının eşyalarının evden çıkarılıp bu eşyaların zarar görmesi durumunda ise mala zarar verme suçu işlenmektedir. Her iki suçla da muhatap olan ev sahipleri haklı durumdan bir anda haksız duruma geçip çok ağır bedeller ödeyebilirler. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@