Ev Sahibi Olmak İsteyen Asgari Ücretli ve Dar Gelirliler İçin Konut Kredisi Faiz İndirimi Tek Başına Yeterli Mi?

Konut kredisi faiz oranları hızla düşmeye devam ederken ev sahibi olmak isteyen dar gelirli aileler yükselen konut fiyatları ve düşük faizli kredi oranlarının sadece sıfır konutlar için geçerli olması nedeni ile ev sahibi olmakta zorlanıyor.

EMLAK HABERLERİ 16.01.2020 - 18:00 15.07.2021 - 00:10 SERHATMEDYA

Konut kredisi faiz oranları hızla düşmeye devam ederken ev sahibi olmak isteyen dar gelirli aileler yükselen konut fiyatları ve düşük faizli kredi oranlarının sadece sıfır konutlar için geçerli olması nedeni ile ev sahibi olmakta zorlanıyor.

Dünya gazetesi köşe yazarlarından Alaattin Aktaş bugün kaleme almış olduğu yazısında konut kredisi faiz indirimleri ve Aralık ayı satış rakamlarını değerlendirdi. İPOTEKLİ KONUT SATIŞ RAKAMLARINDA YATAY SEYİR BAŞLADI! Aralık ayında yaşanan yükselişin tapu harcı ve konutta KDV indiriminin sona ermesi nedeni ile yaşandığını belirterek "Konut kredisi faizini düşürmek piyasayı belli ölçüde canlandırdı ve yatay bir seyir oluşmaya başladı. İpotekli satışlar dört aydır yatay seyrediyor.Konut almak isteyenler kredi kullanmaya pek hevesli değil. Parası olan peşin alımı tercih ediyor; olmayan da konut kredisi gibi çok uzun vadeli bir yükün altına girmiyor, giremiyor. Hele bir kesim var ki kredi faizini sıfır yapsanız bile konut almayı aklından bile geçiremiyor.Dolayısıyla konut kredisi faizini düşürmekle sorunun çözülemeyeceği ortada. Konut fiyatları makul düzeye inmeden ve gelirler artmadan piyasayı kalıcı bir şekilde canlandırmak mümkün görünmüyor. Hep vurguladığımız bir gerçeğin altını bir kez daha çizelim; konutta toplam satışlar değil, ilk satışlar önemli.Aralık ayındaki ilk satışlarda da ipotekli olanlar değil diğer satışlar çok belirgin bir artış gösterdi. 75 bini bulan ilk satışların yalnızca 16 bini ipotekli satışlardan 59 bini ise diğer satışlardan oluştu" değerlendirmesinde bulundu. 

KONUT KREDİSİ FAİZ İNDİRİMİ TEK BAŞINA EV SATIŞ RAKAMLARINI ARTTIRMAK İÇİN YETERLİ DEĞİLDİR! Tek başına faiz indirimi yapılmasının yeterli olmadığı eleştirisinde bulunan Aktaş "hep diyoruz ya faizi değil düşürmek, sıfıra bile indirseniz bazı vatandaşlar hiçbir zaman konut alacak ekonomik güce sahip olamayacakları için alıcı konuma geçemiyor; bazı vatandaşlar da yarınlarına dönük güvensizlik yüzünden uzun vadeli borç altına girmek istemiyor.Dolayısıyla bizim sorunumuz yüksek faizden çok, güvensizlik ortamı. Bu sorunu çözmeden, hadi tümüyle çözmek mümkün değilse de belirgin ölçüde azaltmadan piyasayı canlandırabilmek söz konusu olamayacak" dedi. Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@