Ev sahibi olmak isteyenler o sisteme yöneldi! 4 ayda 2 kat arttı!

Bankalardan faizli kredi almak istemeyen vatandaşlar son zamanlarda yoğun bir şekilde "Tasarrufa Dayalı Faizsiz Finans Sistemi"ne yöneldi.

Emlak Haberleri 25.08.2019 - 17:44 15.07.2021 - 00:14 Serhat Karaman

Bankalardan faizli kredi almak istemeyen vatandaşlar son zamanlarda yoğun bir şekilde "Tasarrufa Dayalı Faizsiz Finans Sistemi"ne yöneldi.

Konut sahibi olmak isteyen vatandaşlar zaman zaman farklı yöntemlere başvurarak ev sahibi olma hayallerini gerçekleştirmeye çalışıyor. Ev sahibi olma hayali kuran vatandaşlar son zamanlarda altın günü modeliyle ev sahibi yapan "Tasarrufa Dayalı Faizsiz Finans Sistemi"ne yöneldiği aktarıldı.4 AYDA İKİYE KATLANDI"Tasarrufa Dayalı Faizsiz Finans Sistemi"nin son 4 ayda ikiye katlanarak 2 milyar TL'ye ulaştığını dile getiren KTO Karatay Üniversitesi İslam Ekonomisi ve Finans Bölümü akademisyenlerinden Dr. Öğretim Üyesi Kamola Bayram, toplumda bu sistemin yaygınlaştığını bildirdi.ZARURETLER FAİZE YÖNLENDİRİYOR"Zaruret hali vatandaşlarımızı istemeyerek de olsa faize sürükleyebilmektedir.” Diyen KTO Karatay Üniversitesi İslam Ekonomisi ve Finans Bölümü akademisyenlerinden Dr. Öğretim Üyesi Kamola Bayram, “Bu sebepten finans sektörünün oyuncuları özellikle faizsiz finansın savunucusu olan İslam ekonomisi ve finans uzmanları bu sisteme alternatif çözümler arayışı içerisindelerdir" diyerek faizsiz finans kaynağı ile ev sahibi olmaya imkan tanıyan alternatif yöntemler hakkında açıklama yaptı.DAYANIŞMA YOLUYLA EV SAHİBİ OLUYORLARTasarrufa Dayalı Faizsiz Finansman Sistemi'nin giderek yaygınlaştığını açıklayan KTO Karatay Üniversitesi İslam Ekonomisi ve Finans Bölümü akademisyenlerinden Dr. Öğretim Üyesi Kamola Bayram, "Başvuranları dayanışma yoluyla, kredi almadan ev sahibi yapan bu sistemde bir nevi altın günü stratejisi uygulanıyor. Konut almak için gruplar oluşturuluyor, yapılan kura çekimi sonrasında toplanan parayla her ay bir kişi evine kavuşuyor. Böyle alternatif yöntemlerden biri bankadan kredi almadan, altın günü modeliyle ev sahibi yapan 'Tasarrufa Dayalı Faizsiz Finans' sistemidir. Toplumumuzda da yaygın olan kadınlarımızın yaptığı altın günlerine benzetilen bu sistemde ev almak isteyenler arasından 40'lı, 60'lı, 80'li, 100'lü veya 120'li gruplar oluşturuluyor. Grup üyeleri ödeme yaptıkça her ay bir ev parası birikiyor ve noter huzurunda yapılan kura ile her ay bir üyenin konut bedelinin teslimatı gerçekleşiyor. Bu yöntemle ev sahibi olmak isteyen vatandaşlarımız ev sahibi olabiliyor. Tasarrufa Dayalı Faizsiz Finansman Sistemleri ile Temmuz 2019 itibariyle ipotekli konut finansman pazarındaki satışların yüzde 20'sini gerçekleştirmiştir" ifadelerini kullandı. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@