Ev Sahibi Olmak İsteyenlere Kritik Uyarı Geldi: Konutta KDV ve Tapu Harcı İndirimi Tarihi Doluyor

Ev sahibi olmak isteyenler için konut kredisi faiz indirimi büyük fırsat sunarken tapu harcı indirimi ve konutta KDV indirimi için tanınan süre doluyor.

Emlak Haberleri 29.11.2019 - 09:10 15.07.2021 - 00:12 Serhat Karaman

Ev sahibi olmak isteyenler için konut kredisi faiz indirimi büyük fırsat sunarken tapu harcı indirimi ve konutta KDV indirimi için tanınan süre doluyor. 1 Ocak 2020 itibari ile ev alan kişiler için büyük kayıp söz konusu olacak. İşte merak edilen detaylar!

Ev almak isteyenlere kritik uyarı geldi. Tapu Harcı İndirimi Uzatılacak Mı?Konutta KDV indirimi ve tapu harcı indirimi için belirlenen son tarih 31 Aralık 2019 olarak açıklanmıştı. Daha önce de uzatılan tapu harcı indirimi ve konutta KDV indirimi için yeni bir uzatma kararı alınıp alınmayacağı ise merak konusu oldu. Ancak ilk açıklamalar söz konusu indirimlerin uzatılmayacağı yönünde. Konutta Maliyet Artıyor, Ev Almak İçin Acele Edin! Konu hakkında Hürriyet Gazetesi yazarı Gülistan Alagöz'e açıklama yapan İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım ev sahibi olmak isteyenler için uygun dönem olduğunu belirterek "Konutta maliyet artışı yüzde 50’yi aştı.Ev Almak İsteyenler Burada Toplanıyor >>>KATILMAK İÇİN TIKLABuna rağmen firmalar fiyat artışı yapamadı. Ama bu durum eldeki konut için geçerli, yenisinde bu fiyatı bulmak imkansız. Bugün yeni başlanan projede fiyatlar en az yüzde 50 fazla olacak. KDV ve tapu harcı indirimleri de yıl sonunda bitecek. Bu da alıcı için önemli bir avantaj.Kamu bankalarının başlattığı ve özel bankaların da katıldığı düşük faizli kredi imkanı da bir başka fırsat. Bu da alıcının harekete geçmesini sağlıyor. Peşinatı öteleyen firmalar 60 aya kadar 0 faiz uyguluyor, daha uzun vadede faizi 0.68’lere kadar çekiyor. Nakit alımlarda ise yüzde 20’lere varan indirimler yapılıyor" dedi. 1 Ocak 2020 Tarihinde Ev Aanlar 52 Bin TL Daha Fazla Para Ödeyecek!KDV ve tapu harcı indirimin vatandaşın cebine etkisi şöyle:  500 bin TL'lik bir konutun yüzde 18 KDV ile satıldığını düşünelim. (Net alanı 150 metrekareden büyük evlerde ve ticari mülklerde KDV yüzde 18) Bu durumda vatandaşın indirim öncesi bu eve ödeyeceği KDV 90 bin TL'yken, indirimle 40 bin TL'ye iniyor. KDV’den sağlanan kâr 50 bin TL. Aynı konut için indirim olmadan önce ödenen tapu harcı 20 bin TL'yken indirimle birlikte bu 15 bin TL'ye düşüyor. Tapu harçlarını yarı yarıya alıcı ve satıcı ödüyor. Bu durumda alıcı 500 bin TL'lik bir evde toplam 52 bin 500 TL avantaj sağlıyor. Emlak365.com 


Gelişmelerden Haberdar Olun

@