Ev Sahibi Olmak Zorlaşıyor! İstanbul'da 1 Milyon Lirası Olmayan Konut Sahibi Olamayacak

Yükselen konut fiyatları nedeni ile ev sahibi olmak her geçen gün biraz daha zorlaşırken özellikle de İstanbul'da konut fiyatları rekora koştu. İstanbul'da konut fiyatları için çarpıcı açıklama geldi.

Emlak Haberleri 17.11.2021 - 10:31 17.11.2021 - 10:31 Gülcan Özer

Dün Merkez Bankası tarafından açıklanan Konut Fiyat Endeksi raporu ile Türkiye genelinde konut fiyatlarına yüzde 35 zam geldiği ortaya çıkmıştı. Pandemi döneminde rekora koşan konut fiyatları tüm dünya genelinde yükselişini sürdürürken, küresel piyasalarda ev fiyatlarının en çok arttığı ülke Türkiye olmuştu. 

Gayrimenkul sektöründe yaşanan son gelişmeleri değerlendiren Gayrimenkul Yurtdışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi ve Mars Investment İcra Kurulu Başkanı Hakan Bucak konut fiyatlarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bucak özellikle de İstanbul'da ev sahibi olmanın zorlaşacağını söyledi. 

ARZ DÜŞTÜ, MALİYETLER YÜKSELDİ: EV SAHİBİ OLMAK ZORLAŞACAK! 

Dünya Gazetesi yazarlarından Leyla İnan'a özel açıklamalarda bulunan Bucak arz üretiminde ciddi sorunlar yaşandığını belirterek inşaat maliyetleri cephesinde ise rekor artışlar yaşandığına dikkat çekti. Bucak "Markalı bir projede maliyetin yüzde 70'i dövize endeksli, döviz artınca fiyatlar da artıyor.

Ayrıca eskiden elinde parası olan biri gayrimenkul projesi geliştirebiliyordu. Şimdi ancak müteahhitlik sertifikası alan biri proje geliştirebiliyor. Buda üretimi etkiledi. Dolayısıyla maliyetler arttığı sürece fiyatlar artmaya devam edecek" diyerek İstanbul'da konut fiyatlarının 2 sene içerisinde 1 milyon liraya ulaşacağını iddia etti. 

19 BİN YABANCI EV ALARAK TÜRK VATANDAŞI OLDU! 

Yabancıların Türkiye'ye olan ilgilerinin katlanarak arttığını belirten Bucak kendilerinin satış hizmeti vermiş olduğu 8 bölge için 87 ülkeden talep geldiğini belirterek Doğu Asya, Afrika ve Avrupa ülkelerinden yoğun talep geldiğini söyledi. Türkiye'nin son dönemde yüksek getirisi ve yükselen fiyatları nedeniyle yabancılar tarafından daha fazla tercih edildiğini belirten Bucak 2021 senesinde 17 ila 19 bin yabancının Türkiye'den vatandaşlık için ev aldığını söyledi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@