Ev Sahibi Tadilat Nedeniyle Kiracısını Çıkarıp Tadilat Yapmadan Evi Başkasına Kiraya Verirse Ne Olur?

Ev sahipleri ile kiracılar arasında yaşanan anlaşmazlıklar kiracılığın sona erdirilmesi için farklı yollara başvurulması ile neticelenebiliyor. Tadilat gerekçesi ile kiracıyı evden çıkarma nedir?

Emlak Haberleri 04.01.2022 - 00:02 04.01.2022 - 00:02 Engin Uzunoğlu

Ev sahipleri ile kiracılar arasında zaman zaman anlaşmazlıklar çıkabilmektedir. Bu anlaşmazlıklar kiracılşık ilişkisinin sona erdirilmesi ile sonuçlandırılmak istenilebilmektedir. Bazen de ev sahipleri daha yüksek kira bedeli için kiracılarının evden çıkmalarını isteyebilmektedirler. Ancak kira sözleşmesi ile başlayan kiracılık ilişkisinde yükümlülüklerini yerine getiren kiracıyı evden çıkarmak mümkün değildir. Bunun için de ev sahipleri farklı yolları tercih edebilmektedirler. Bunlardan birisi de evde tadilat yapılmasıdır. Bu gerekçeyle kiracının evden çıkması istenmektedir. 

TADİLAT KİRACININ TAHLİYESİNE SEBEP OLABİLİR Mİ?

Ev sahipleri tadilat yapacakları gerekçesiyle kiracılarının evi tahliye etmelerini isteyebiliyorlar. Tadilat kiracının evden çıkarılması için bir nedendir. Ancak bu tadilatın nbir sseviyesinin olması gerekir. Tadilat uzun sürecekse, tadilat ile ev yaşanmayacak bir hale gelecekse, tadilatın derecesi çok büyükse kiracı evden tahliye edilebilir. Ancak küçük tadilatların gerekçe gösterilerek kiracının tahliye edilmesi mümkün değildir. 

KİRACI TADİLAT NEDENİYLE EVDEN ÇIKARILIR AMA TADİLAT YAPILMAZSA NE OLUR?

Ev sahipleri kiracılarını tadilat gerekçesi ile gerekli şartların oluşması durumunda evden çıkarabilirler. Ancak burada kiracının evden çıklmış olması ev sahibine istediğini yapma imkanı vermemektedir. Eğer ev sahibi tadilat yapacağını söyleyerek kiracısını çıkartmışsa çok zaruri bir neden olmadıkça bu tadilattan vazgeçemez. Hatta 3 yıl boyunca da aynı evi tadilat yapmadan bir başkasına kiralayamazlar. Böyle bir durum gerçekleşmesi halinde eski kiracının bazı hakları doğmaktadır. Ev sahibini mahkemeye veren kiracı en az 1 yıllık kira bedelinden az olmamak şartıyla tazminat kazanabilir. 

TADİLAT YAPILDIKTAN SONRA KİRALAMA HAKKI YİNE EVDEN ÇIKAN KİRACININ

Evden tadilat gerekçesi ile çıkan kiracının o evdeki tadilat sona erdikten sonra öncelikli kiralama hakkı bulunur. Ev sahibi tadilatı bitirdikten sonra yazılı olarak yeni kira bedelini bildirerek eski kiracısına evi kiralamak isteyip istemediğini sormak zorundadır. Bu bildirim yapılmazsa kiracının yine farklı hakları doğabilmektedir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@