Ev Sahibim Evi Satmak İstiyor, Haklarım Neler?

Ev sahibinin evi satmaya karar vermesi durumunda satışa söz konusu evde oturan bir kiracı bulunuyorsa bu durumda satış için uygulanan prosedür farklı bir şekilde ilerlemektedir.

Emlak Haberleri 13.05.2018 - 13:00 15.07.2021 - 00:21 Serhat Karaman

Ev sahibinin evi satmaya karar vermesi durumunda satışa söz konusu evde oturan bir kiracı bulunuyorsa bu durumda satış için uygulanan prosedür farklı bir şekilde ilerlemektedir.

Ev sahibinin evi satmaya karar vermesi durumunda satışa söz konusu evde oturan bir kiracı bulunuyorsa bu durumda satış için uygulanan prosedür farklı bir şekilde ilerlemektedir. Peki, "ev sahibi evi satıyor" diyen kiracıların hakları nelerdir?Ev Sahibi Evi Sattı!Ne yazık ki kira sözleşmesi bulunsa dahi evin satılması durumunda evi yeni alan kişinin söz konusu taşınmazı boşaltma hakkı bulunmaktadır. Kanunlar karşısında ev sahibi evi satarsa kiracı hakları bulunmakla beraber yine de sözleşmenin bitiş tarihi beklenmesi zorunlu değildir.Sadece kiracının tapuya şerh koyması durumunda kütükte beklenen tarihin beklenmesi zorunludur. Çünkü bu tip durumlarda kiracının tapuya şerhi bulunduğu için ev sahibi bunu bilerek konutu satın almış olduğundan dolayı kiracının kiralama tarihinin dolmasını beklemekle yükümlü tutulmaktadır.Satılan Evde Kiracı Varsa Ne Olur?Satılan evin kiracı hakları bulunduğu için kiracının hemen çıkarılması gibi bir durum söz konusu değildir. Bu noktada evin yeni sahibi ile kiracı arasında yeni bir kira sözleşmesi düzenlenerek kiranın devam etmesi sağlanabilir.Ancak yeni ev sahibi kiracı değiştirmek istiyor ya da evde kendisi oturmak istiyorsa bu durumda kiracıya noterden evi boşaltması için ihtarname çekme hakkına sahiptir. Bunun için yeni ev sahibi kiracı tahliye taahhütnamesini 1 ay içerisinde mutlaka çekmelidir. Kiracı taraf ise tahliye taahhütnamesini aldığı tarihten itibaren 6 ay içerisinde evi boşaltmakla yükümlüdür.Kiracının Hakları Nelerdir?-Ev sahibi evi aldıktan 1 ay sonra kiracıya ihtarname çekerse bu durumda kiracı evi boşaltmakla yükümlüdür.-Ev sahibi evi boşaltma ihtarnamesi çekmezse mevcut kira sözleşmesi koşulları geçerli kabul edilerek aynı şekilde kiralama işlemine devam edilir.-Kiralama işleminin devam edilmesine karar verilirse mevcut kira sözleşmesine devam edilebileceği gibi yeni ev sahibi ile kiracı arasında baştan bir kira sözleşmesi yazılarak imzalanabilir.Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@