Ev Sahipleri Abartmıştı! Kira Depozito Ödemelerinde Yasal Sınır 2021'de Ne Kadar?

Kiralık evlere artan ilgi nedeniyle ev sahiplerinin hem beklentileri hemde talepleri arttı. Zaten yüksek olan ev kiralarına birde yüksek depozitolar eklendi.

Emlak Haberleri 06.09.2021 - 11:50 06.09.2021 - 11:50 Mustafa KARAGÖZ

Emlak sektöründe kiralık ev talebi eylül ayı ile birlikte zirve yapmaya hazırlanıyor. Yeni üniversiteyi kazanan öğrencilerin talepleri, eğitim sektörünün yüz yüze eğitime başlaması, konut sektöründe üretimin azalması ve büyük bir kitlenin kiralık eve yönelmesi fiyatların artmasına neden oldu. 

DEPOZİTO ÖDEMELERİNDE YASAL SINIR NE KADAR?

Kiralık evlere olan ilgi ile birlikte fiyatlar artmaya başladı. Öyle ki kira fiyatları son birkaç yıla bakıldığında bazı bölgelerde yüzde 100'e varan artışlar mümkün. Özellikle büyük şehirlerde merkez konumda olan konutlarda fiyatlar en üst seviyede yer alıyor. Kira fiyatlarının bu denli yüksek olduğu bu süreçte vatandaşlardan talep edilen bir diğer ödeme depozito. 

Depozito Ödemelerinde Yasal Haklar

Depozito ödemeleri belli bir sınıra kadar ev sahipleri tarafından alınabilir. Evin iyi kullanılmama ihtimali, sözleşme sonunda ödemelerin yapılmama olasılığı, ek masraflar gibi nedenlerle ev sahipleri depozito alıyorlar. Depozito ödemeleri eğer çeşitli masraflar oluşmuşsa o masraflar için kesilir. Ancak herhangi bir masraf oluşmamış ve ödemeler düzenli yapılmışsa iade edilir. 

Depozito ödemelerinde son dönemlerde bazı abartılı rakamlar konuşulmaya başlandı. Öyle ki 6 aylık kira tuturı kadar depozito isteyen ev sahibi var. Peki bu noktada yasal olan uygulama nedir?

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa bu konuda çok önemli açıklamalarda bulundu. Nizamettin Aşa ev sahiplerinin kanun kapsamında en fazla 3 aylık kira tutarı kadar depozito isteyebileceklerini bildirdi. Depozito ödemelerine ilişkin bazı detaylar da açıklayan Aşa "Depozito ev sahibi için kiracı çıkarken iade etmek koşuluyla bir teminat olarak kabul edilir. Kiracı eve bir zarar vermez veya abonmanlıklardan doğan bir borç bırakmazsa yani evi aldığı gibi teslim ederse depozito da iade edilir. Mal sahibinin depozito istemesi kanunsuz bir şey değil." dedi. 

Mal Olarak, Tadilat Yaptırılması Olarak Depozito İstenebilir Mi?

Bazı ev sahiplerinden yine çeşitli talepler gelmişti. Örneğin ankastre döşenmesi, eve tadilat yapılması gibi. Nizamettin Aşa mal ve benzeri taleplerin doğru olmadığını söyledi. Bunun dışında ev sahipleri tarafından istenebilecek tadilatların dayatma olarak kiracıya yaptırılması da doğru değil, dedi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@