Ev Sahipleri Ceza Dinlemiyor, 2. El Konut Fiyatları Dolar Kuruyla Belirleniyor!

Ev fiyatları zam üstüne zam görmeye devam ederken dar gelirli vatandaşlar ve kiracılar için ev sahibi olmak her geçen gün zorlaşıyor. Konut fiyatlarına bu seferde dolar zammı geldi!

Ev Sahipleri Ceza Dinlemiyor, 2. El Konut Fiyatları Dolar Kuruyla Belirleniyor!

Konut fiyatları büyük bir hızla yükselmeye devam ederken yaşanan yükseliş özellikle de dar gelirli vatandaşlar, asgari ücretli çalışanlar ve yeni neslin ev sahibi olmasını nerede ise imkansız hale getirdi. İstanbul'da bazı bölgelerde ortalama konut fiyatı 1 milyon liraya ulaşırken dolar kurunda yaşanan yükseliş yeni zamları da beraberinde getirdi.

Döviz kurlarındaki artış inşaat sektöründe kullanılan demir ve çimento fiyatları başta olmak üzere pek çok ürüne rekor zamları beraberinde getiriren bu da konut fiyatlarında artışa neden oluyor. Müteahhitler bu fiyatlara satamayacakları endişesi ile yeni konut üretimine ara verirken yüksek talebe rağmen düşen arzda konut fiyatlarını yükseltiyor.

KONUT SEKTÖRÜ KISIR DÖNGÜYE GİRDİ: FİYATLAR YÜKSELDİĞİ İÇİN KONUT ARZI AZALDI, KONUT ARZI AZALDIĞI İÇİN FİYATLAR YÜKSELİYOR!

Türkiye emlak sektörünün kalbi olarak kabul edilen İstanbul'da konut metrekare satış fiyatı 30 bin bandına ulaşırken sıfır konutlarda yaşanan fiyat artışı ikinci el konutlara da yansıdı. Bazı ev sahipleri satışa çıkardıkları evlerin ilanlarını günlük olarak fiyat güncellemesi yaparken bazı ev sahipleri ise ilanlarını geri çekmeyi tercih etti.

Dolarla fiyat belirlemek kanunen yasak olsa da bazı uyanık ev sahipleri TL olarak vermiş oldukları ilanlarını günlük olarak dolar kuru üzerinden güncelleyerek aslında dolarla satış yapmanın yolunu bulmuş oldu. Konu hakkında Hürriyet Gazetesi'ne açıklama yapan Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Hakan Akdoğan herkesin endişeli olduğunu söyledi.

konut fiyatları yükseliyor-1

EV SAHİPLERİ DOLAR KURU İLE FİYAT BELİRLİYOR!

Ev sahiplerinin her hafta arayarak fiyat güncellediğini belirten Akdoğan ev sahibinin evinin fiyatını koruma çabasını anlayabileceklerini belirterek "Genel konut piyasasında fiyat artınca o da arttırabilir. Ama akşam sözleşme yapıp, sabah kurdaki artışa göre ek fiyat talep etmek etik değil. Satıcının bu tutumu alıcıları zor durumda bırakıyor. Biz de bu nedenle satış sözleşmelerine artık daha ağır cezai şartlar yazıyoruz” diyerek ek fiyat taleplerini etik bulmadıklarını dile getirdi.

Coldwell Banker’ın Türkiye Başkanı Gökhan Taş ise son dönemde ev sahiplerinin dolarla konut fiyatı belirlediklerini belirterek satış tarihinde dolar kuru üzerinden fiyat tespitini talep ettiklerini söyledi. Satış tarihinde dolar kuru üzerinden yapılan hesaplamada fiyat farkının yüksek olması halinde satışların iptal olduğunu belirten Taş sözleşmeden cayma cezası olmasına rağmen ev sahiplerinin satışı iptal ettiklerini dile getirdi.

SONRAKİ HABER