Ev Sahipleri Dikkat, Rakamlar Netleşti! 2022 Kira Gelir Vergisi İstisna Tutarı Belli Oldu!

2022 yılında uygulanacak olan vergi istisnası tutarları belli oldu. Kira gelir vergisi istisna tutarı 2022 için kaç TL olarak belirlendi?

Emlak Haberleri 23.12.2021 - 18:02 23.12.2021 - 18:02 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de 2022 yılında uygulanacak olan vergi istisnalarına dair artışlar netleşti. Resmi gazete'de yayımlanan tarifelere göre 2022 yılında uygulanacak olan tüm vergiler ve vergi istisnaları belirlenerek açıklandı. Ev sahiplerinin kira gelir vergisi için tabi olacakları istisna tutarları da 2022 yılı için belli oldu. 2022 yılında ne kadar kira geliri elde edenler kira gelir vergisinden istisna tutulacaklar?

KİRA GELİR VERGİSİ İSTİSNA TUTARI YÜKSELTİLDİ

Yapılan son düzenlemelerle beraber kira geliri elde eden ev sahiplerinin beyannamelerdeki istisna tutarları da belli oldu. 2021 yılı için yıllık 7.000 TL kira geliri elde edenler kira gelir vergisinden istisna tutuluyordular ve bu ev sahiplerinin kira gelir vergisi ödemelerine gerek kalmıyordu. 2022 yılı için belirlenen rakam ise 9.500 TL oldu. 2022 yılında geçerli olmak kaydıyla yıllık 9.500 TL kira geliri elde edenler bu kira gelirinin vergisi ödemeyecekler. Daha yüksek kira geliri olanlar ise 9.500 TL'Lik kısımdan kira gelir vergisi ödemesi yapmakla yükümlü olmayacaklar.

KİRA GELİR VERGİSİ NEDİR?

Kira geliri elde eden ev sahipleri her yıl bu kira gelirlerinin vergilendirilmesi için kira gelir beyannamesi veriyorlar. Bu beyannamede ev sahiplerinin ne kadar kira geliri elde ettikleri yer alıyor. Bu yıllık kira geliri üzerinden de vergilendirme yapılıyor. EV sahiplerinin her yıl ödemeleri gereken kira gelir vergisi bazı esaslara göre hesaplanıyor. En önemli ayrıntı ise kira geliri elde eden vatandaşlara uygulanan istisna tutarları oluyor. Kira gelir vergisi istisna tutarları kadar ev sahipleri vergiden sorumlu olmuyorlar. Yıllık kira gelirleri istisna tutarını aşmayan ev sahipleri vergiden muaf oluyorlar.

BİRDEN FAZLA KİRALIK EVİ OLAN EV SAHİPLERİNİN KİRA GELİR VERGİSİ NASIL HESAPLANIR?

Kira gelir vergisi hesaplanmasında bazı esaslar uygulanıyor. Bu istisna imkanından yararlanmak için tek evi olmak gibi bir şart bulunmuyor. Bir ev sahibinin kirada 10 tane evi dahi olsa kira gelir vergisi istisnasından yararlanma hakkı bulunuyor. Bu ev sahipleri toplam yıllık kira gelirleri üzerinden yapılan hesaplamada 2022 yılında 9.500 TL'lik kısım için kira gelir vergisi ödemeyecekler. Yıllık 100 Bin TL kira geliri olan bir ev sahibinin kira gelir vergisi 90.500 TL üzerinden yapılacak ve 9.500 TL'Lik kısım kira gelir vergisinden muaf olacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@