Ev Sahipleri Dikkat, Vergi Borcunuz Çıkabilir! Apartmanlarda Ve Sitelerde Reklam Gelirleri Nasıl Vergilendirilir?

Bazı apartman veya sitelerde dış cephelere reklam panoları veya reklam materyalleri konulmaktadır. Peki bu reklam gelirleri nasıl vergilendirilir? Kat maliklerine vergi borcu çıkar mı?

Emlak Haberleri 14.12.2021 - 01:28 14.12.2021 - 01:28 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de uygulanan vergi sistemi gereği istisnalar dışarıda tutulmak kaydıyla tüm gelirler vergilendirilmektedir. Elde edilen gelirin vergisini vermekle mükellef olanlar yıllar geçse de bu vergi borçlarından mükellef olmaktadırlar. Apartman veya sitelerde reklam panoları veya benzeri reklam aparatlarıyla yerleştirilen reklamların vergilendirmesi nasıl yapılır? Bu reklamlar kat maliklerine vergi borcu çıkar mı?

REKLAM GELİRLERİNİN VERGİLENDİRİLMESİNDEN YÖNETİMLER DEĞİL KAT MALİKLERİ SORUMLUDUR

Apartmanlarda veya sitelerde dış cephede bulunan reklam panolarına bazı durumlarda yönetimler tarafından anlaşma yapılarak reklamlar yerleştirilmektedir. Apartman veya site yönetimleri bu reklamlardan belirli miktarlarda gelir elde etmektedirler. Bu reklam verme işini tamamen apartman yönetimleri yapsa da yasaya göre elde edilen gelirlerin kat malikleri tarafından elde edildiği kabul edilmektedir. Bu binalarda dış cepheler ortak kullanım alanı olarak kabul edilmekte ve arsa payı oranında ortak kullanım alanlarında kat maliklerinin hakkı bulunmaktadır. bundan dolayı elde edilen reklam gelirinin vergilendirilmesinden dolayı da kat malikleri sorumlu tutulmaktadırlar.

KAT MALİKLERİNE REKLAM GELİRLERİNDEN VERGİ BORCU ÇIKAR MI?

Kat maliklerine apartman veya sitelerin dış cephelerine alınan reklamlardan vergi borcu çıkmaması için yönetimlerin bazı işlemleri yapmaları gerekiyor. Reklam gelirlerinin kat maliklerinin hissesine düşen kısmı ayrı ayrı gayrimenkul sermaye iradı olarak beyan edilmesi gerekmektedir. Apartman veya si,te yönetimleri bu elde edilen reklam gelirlerini kat maliklerine dağıtsa da veya ortak giderler için kullansa da vergi sorumluluğu kat maliklerine aittir. Bu vergi sorumluluğunu yerine getirmeyen, gerekli işlemleri yapmyan veya beyannamelere yansıtmayan kat maliklerine vergi cezaları çıkabilmektedir.

Ev sahipleri reklam gelirlerinden dolayı hem vergi borçları hem de vergi cezaları ile muahatap olabilirler. Reklam panosu yerleştirilen binalarda ev sahibi olanların bu gelirlerin vergilendirilmesi konusunda dikkat etmesi hesapta olmayan borçların da önüne geçmektedir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@